Östrojen İlaçları Nelerdir?
20 Temmuz 2024

Östrojen İlaçları Nelerdir?

Östrojen İlaçları

Östrojen ilaçları, bu hormonun düşük olduğu kadınlarda seviyenin normale dönmesine yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Östrojen, kadınlar için hayati öneme sahip hormonlardan biridir ve kadınlarda cinsel kimliğin belirlenmesinde kritik bir rol oynar. Kadınların göğüslerinin gelişimi, kalçalarının genişliği ve vücutlarındaki yağ oranının belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Östrojen eksikliği olduğunda bu gelişimlerde de sorunlar ortaya çıkmaktadır. Östrojen ilaçları, bu tür eksiklik durumlarında ortaya çıkan sıkıntıların ortadan kaldırılmasını sağlar.

Östrojen Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Östrojen eksikliğinde aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Bu belirtiler genel belirtiler olsa da, hormon testleri ile kesin sonuca ulaşılabilir.

  • Gün içerisinde kendini yorgun hissetme,
  • Yapılan işe odaklanamama,
  • Yaptığı işi düzgün yapamadığını düşünme,
  • Kalp çarpıntısı,
  • Ani ateş basması,
  • Gece terleme ve soğuk olduğunu düşünerek titreme meydana gelebilmektedir.
Bu belirtiler dışında gözlerde, deride ve vajinada kuruluk ortaya çıkabilir. Bu dönemde kalsiyum eksikliği meydana geleceğinden, kemikler kırılgan hale gelebilir. Cinsel yaşantıda da östrojen seviyesinin düşmesi ile olumsuzluklar ortaya çıkabilir. Genç yaşlarda meydana gelen eksiklik nedeni ile yumurtalıkların görevini tam yerine getirememesi, hamilelik döneminde düşük riski, hipofiz bezlerinin işlevinde azalma ve yumurtalık üstünde ya da içinde kist meydana gelebilir. Kadınlarda dört tip östrojen hormonu bulunmaktadır: östron, östradiol, östriol ve östetrol. Bunların içinde en güçlü olanı östradioldür. Östron çok zayıf etkiye sahiptir. Östetrol ise fetusun karaciğerinde sentezlenmektedir ve hamilelik dışında erişkin kadınlarda görülmemektedir. Östrojen ilaçlarının kullanımı bu faktörler göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.

Östrojen İlaçları ve Tedavi Nasıl Yapılır?

Östrojen eksikliğinin teşhisi konduktan sonra doktor, eksilmeye neden olan faktörlerin araştırmasını yapacaktır. Yaşlı bayanlarda faktör genellikle yaşa bağlı olduğu için araştırma ihtiyacı olmamaktadır. Eksikliğin giderilmesi için kullanılan östrojen ilaçları genellikle doğum kontrol ilaçlarıdır. İlaçlar oral yolla alınabildiği gibi damar üzerinden enjekte edilerek de uygulanabilir. Sık olarak kullanılan östrojen ilaçları, Tarlusal, Estradiol, Gynelle, Dvina ve Dostinex şeklinde olmaktadır. Ancak bu ilaçların doktor kontrolünde ve onun belirlediği kullanım dozunda süresince kullanılması gerekmektedir. Bunların dışında başka östrojen ilaçları da reçete edilebilir. Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Adaçayı Östrojen

Adaçayı Östrojen

Güncel

Adaçayı Östrojen Hormonu

Adaçayı Östrojen Hormonu

Doğal Östrojen Kaynakları Nelerdir?

Doğal Östrojen Kaynakları Nelerdir?

Erkeklerde Östrojen Fazlalığı Belirtileri

Erkeklerde Östrojen Fazlalığı Belirtileri

Östrojen Artıran Yiyecekler Nelerdir?

Östrojen Artıran Yiyecekler Nelerdir?

Östrojen Diyeti Listesi

Östrojen Diyeti Listesi

Östrojen İçeren Gıdalar Nelerdir?

Östrojen İçeren Gıdalar Nelerdir?

Östrojen Hormonu Fazlalığı

Östrojen Hormonu Fazlalığı