Östrojen Hormonu Nasıl Arttırılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Östrojen Hormonu Nasıl Arttırılır?

Östrojen Hormonu Nasıl Arttırılır: Östrojen hormonu erkeklerde ve kadınlarda bulunmaktadır. Bu hormonu vücut kendiliğinden salgılar. Kadınlar menopoz dönemine girene kadar, östrojen hormonu normal seviyede bulunur. Menopoz döneminde kadınların östrojen seviyeleri önemli ölçüde azalır. Östrojenle ilgili sıkıntılar adet düzensizlikleri, yumurtalık kistleri ve meme kanseri ile yakından ilgilidir. Kadınlarda Östrojen hormonundaki herhangi bir dengesizlik mevcutsa bu sorunu, kan testi yaptırarak öğrenmek mümkündür.


Östrojen Hormonu Nasıl Artırılır, Neler Yapmak Gerekir


Kadınlar, menopoz döneminde östrojen hormonu eksikliğini, farklı şekillerde geçirirler. Kimileri hiç rahatsızlık hissetmezken, bir kısmı erken yaşlanma, kemik erimesi, vücutta hasarlar, uykusuzluk ve gün içinde sık sık ateş nöbetleri yaşamaktadır. Ruhsal gerginlikler, kadınlığını, doğurganlığını yitirme korkusu ve fiziksel değişimler gözlenmektedir. Kısaca kadının kâbus dolu günleri ve yıllarıdır. Bunca sorunu bir nebze hafifletmek için, ilk iş olarak kendimizi bırakmadan, her şeyden önce sağlıklı bir bedene sahip olmaya çalışmalıyız. Kilomuz, boy ölçümüzle orantılı olmalıdır. Düzenli ve sağlıklı beslenmeliyiz. Her gün uzun yürüyüşler ve egzersizler yapmalıyız. Karbonhidratlı yiyecek, yağ, şeker ve enerji veren içeceklerden uzak durmalıyız. Öncelikle doktora başvurup, östrojen hormonu seviyemizi öğrenmemiz gerekmektedir. Çünkü düşük Östrojen seviyesi kadar, yüksek östrojen miktarı da vücuda zarar verebilir. Östrojen hormonunu artıran yiyecekleri sıralamak istersek;
 • Baklagiller östrojen hormonu açısından oldukça zengin gıdalardır. Vücutta östrojen hormonunu yükselterek, sanki gerçek hormon gibi vazife yapmaya devam ederler. Mercimek, bezelye, nohut, fasulye ve soya fasulyesi gibi gıdalarla beslenmek, bu açıdan çok önemlidir.
 • Sarımsak, maydanoz, rezene, ahududu, adaçayı, brokoli, çilek, şeftali gibi yiyecek ve içecekler de östrojen hormonu bakımından zengindir.
 • Kuru meyvelerden kayısı, hurma ve erik östrojen seviyesini dengeler ve kalori içeren şekerli yiyeceklerden uzak kalmamızı sağlar.
 • Keten tohumu, tofu, soya yoğurdu, susam gibi gıdaları direk yiyebilir veya diğer yiyeceklerimize katarak tüketebiliriz.
 • Günde iki bardak kahve östrojen seviyesinin yükselmesine yardımcı olacaktır.
 • C vitamini açısından zengin kivi, domates, portakal, kavun, narenciye, şeftali, muz, enginar kuşkonmaz, havuç, karnabahar ve mısır tüketmeliyiz.
 • Biber, lahana, ıspanak, pancar, karahindiba yeşillikleri, şalgam, kabak, pazı fesleğen gibi gıdaları belirli ölçüde tüketmeliyiz.
 • Tam tahıllı makarna, esmer pirinç, ton balığı, sığır eti, karaciğer, hindi eti, patates, avokado, fıstık gibi gıdalar östrojen hormonu açısından zengin olduğu için düzenli ve normal ölçülerde tüketmek gerekir.
Östrojen bakımından zengin gıdaları tüketirken, dikkat temek gerekir. Çünkü fazlası göğüs kanserini tetikleyebilir. Sigara, fazla spor ve egzersiz de vücuttaki östrojen hormonu seviyesini düşürmektedir.

Östrojen Hormonu Nasıl Arttırılır Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Östrojen İlaçları Nelerdir?

Östrojen İlaçları Nelerdir?

Östrojen Hormonu Fazlalığı

Östrojen Hormonu Fazlalığı

Haber Bülteni

Güncel

Doğal Östrojen İçeren Bitkiler Nelerdir?

Doğal Östrojen İçeren Bitkiler Nelerdir?

Güncel

Östrojen Hormonu Nasıl Arttırılır?

Östrojen Hormonu Nasıl Arttırılır?

Güncel

Östrojen İçeren Gıdalar Nelerdir?

Östrojen İçeren Gıdalar Nelerdir?

Östrojen Krem Ne İşe Yarar?

Östrojen Krem Ne İşe Yarar?

Östrojen krem, östrojen eksikliğinin meydana geldiği dönemlerde kullanılmaktadır. Östrojen eksikliğinde genellikle oral yoldan haplar kullanılmak ile nedene ve eksikliği[...]

Östrojen Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Östrojen Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Östrojen Hapı; özellikle bayanların menopoz dönemlerindeki östrojen hormonunun yeterli miktarda bulunmaması durumunda eksikliği tamamlamak için menopozun sıkıntıları v[...]

Östrojen Fazlalığı Nedenleri

Östrojen Fazlalığı Nedenleri

Östrojen Fazlalığı, Östrojen hormonu hem kadınlarda hem erkeklerde bulunur. Fakat östrojen hormonu kadınlarda daha fazla bulunur. Genç kızların ergenlik dönemine girdi�[...]

Hamilelikte Östrojen Hormonu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Östrojen Hormonu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte östrojen hormonu, gebelik dönemi fiziksel ve ruhsal değişiminin başlangıç sürecidir. Kadınların vücudundaki hormonların çalışma şekli tamamen değişir.[...]

Östrojen İçeren Bitkiler Nelerdir?

Östrojen İçeren Bitkiler Nelerdir?

Östrojen İçeren Bitkiler, bu konuda tam anlamıyla bilgi sahibi olmak için öncelikle östrojen nedir. Östrojen Kadınlarda vücudumuzun mevcut olan östrojen hormonu daha faz[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6