Östrojen İçeren Besinler Nelerdir?
12 Temmuz 2024

Östrojen İçeren Besinler Nelerdir?

Östrojen İçeren Besinler

Östrojen Hormonunun Önemi

Östrojen hormonu, kadınlar ve erkekler tarafından üretilen ve salgılanan bir hormondur. Ancak, kadınlarda daha yüksek seviyelerde bulunur. Kadınların yumurtalıklarında üretilen bu hormon, genç kızlarda vücut hatlarının belirginleşmesini, genital bölgede tüylenmeyi, kalça bölümünde yağlanmayı ve üreme organlarının aktivitelerinin düzenlenmesini sağlar. Erkeklere oranla kadınlardaki tüylenmenin daha az olmasını da östrojen hormonu sağlar. Östrojen hormon salınımını kontrol eden LH (Lüteinleştirici Hormon) ve FSH (Folikül Stimüleştiren Hormon) hormonları, beyindeki hipotalamus tarafından üretilir.

Östrojen Seviyelerindeki Değişiklikler

Östrojen hormonunda azalma ya da artışlar olabilir. Özellikle menopoz döneminde olan kadınlarda östrojen hormonunda dalgalanmalar sıkça görülür. Östrojen hormonundaki azalma; yorgunluk, osteoporoz, depresyon ve kemiklerin daha kolay kırılmasına neden olabilir. Östrojen hormonundaki artış ise aniden gelen kramplar ve uykuya dalamama gibi sorunlara yol açabilir. Bu azalma ve artmalarla baş edebilmek için non-steroid ilaçlar veya östrojen bakımından zengin besinler tüketilebilir. Ancak, non-steroid ilaçların yan etkileri oldukça fazladır. Bu nedenle doğal yollardan östrojen içeren besinler tüketmek daha sağlıklıdır.

Östrojen İçeren Besinler

Keten Tohumu

Keten tohumunun yapısında fitoöstrojenler, lignanlar olarak bulunur. Keten tohumu özellikle ekmeklerde, salatalarda ve mısır gevreklerinde emilimi artırmak amacı ile kullanılır. Ayrıca keten tohumu yemekten sonra kendinizi daha tok hissetmenizi sağlar ve sindirim olaylarına hareketlilik katar.

Tofu

Tofu, soya sütünden elde edilir. Tofunun yapısında izoflavon denilen fitoöstrojenler bulunur. Tofu hem yumuşak hem de sert olarak bulunur ve genellikle çorbalarda kullanılır.

Civanperçemi

Doğal bir östrojen kaynağı olan civanperçemi, kadınlarda menopoz döneminde oluşan şikâyetleri azaltmaya yardımcı olur.

Soya Yoğurdu

Aynı tofu gibi soya sütünden elde edilen soya yoğurdu, fitoöstrojenler açısından zengin bir besin maddesidir.

Anason

Anason bitkisinin yapısında hem östrojen hem de östrojen benzeri maddeler bulunur. Menopoz ve uyku sorunlarını gidermede etkilidir.

Susam

Lignan denilen fitoöstrojenler bakımından zengin olan susam, salataların üzerine veya bazı yemeklerin içerisine katılır.

Nohut

Doğal bir fitoöstrojen kaynağı olan nohut, lif ve protein açısından oldukça zengindir.

Bezelye

Bezelye de tıpkı nohut gibi fitoöstrojen kaynağıdır ve östrojen seviyesini artırır. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir ve C vitamini ve lif açısından zengindir.

Kurutulmuş Meyveler

Kayısı, hurma ve erik gibi kurutulmuş meyveler, vücutta östrojen seviyesini dengeler. Ancak çok fazla tüketilmemelidirler, çünkü şeker içerikleri yüksektir.

Östrojen İçeren Diğer Besinler

Diğer östrojen içeren besinler arasında şunlar bulunur:

 • Sarımsak
 • Maydanoz
 • Soya fasulyesi
 • Adaçayı
 • Rezene
 • Ahududu
 • Çilek
 • Brokoli
 • Şeftali
 • Çuha çiçeği yağı
 • Patlıcan
 • Havuç
 • Kabak
 • Biber
 • Patates

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Özerman

12 Temmuz 2024 Cuma

Keten tohumunu ekmeklerde ve salatalarda kullanarak östrojen seviyemi nasıl düzenleyebilirim? Menopoz döneminde yaşadığım şikâyetler için civanperçemini kullanıyorum, başka hangi doğal östrojen kaynaklarını önerirsiniz?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Özerman,

Keten tohumunu ekmeklerde ve salatalarda kullanmak, östrojen seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabilir. Keten tohumu, lignanlar olarak adlandırılan bitkisel östrojenler içerir ve bu da menopoz dönemindeki şikâyetlerin azalmasına yardımcı olabilir. Civanperçemini kullanmanız da iyi bir seçenek; bu bitki de menopoz semptomlarını hafifletmede etkili olabilir.

Başka doğal östrojen kaynakları olarak; soya ve soya ürünleri (tofu, soya sütü), susam tohumu, kuru üzüm, elma, havuç, nar, yulaf, arpa ve nohut gibi gıdaları tüketebilirsiniz. Bu besinler fitoöstrojenler içerir ve vücudunuzdaki östrojen seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabilir.

Sağlıklı günler dilerim!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Östrojen Krem Ne İşe Yarar?

Östrojen Krem Ne İşe Yarar?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Doğal Östrojen İçeren Besinler

Doğal Östrojen İçeren Besinler

Östrojen Artıran Yiyecekler Nelerdir?

Östrojen Artıran Yiyecekler Nelerdir?

Östrojen Progesteronun Etkileri

Östrojen Progesteronun Etkileri

Erkekte Östrojen Fazlalığı Belirtileri ve Tedavisi

Erkekte Östrojen Fazlalığı Belirtileri ve Tedavisi

Östrojen Diyeti Listesi

Östrojen Diyeti Listesi

Güncel

Östrojen İlaçları Nelerdir?

Östrojen İlaçları Nelerdir?

Güncel

Doğal Östrojen Kaynakları Nelerdir?

Doğal Östrojen Kaynakları Nelerdir?