ostrojen.gen.tr https://www.ostrojen.gen.tr Östrojen, Özellikleri ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, ostrojen.gen.tr Sat, 08 Apr 2017 00:00:00 +0000 Mon, 17 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Erkeklerde Östrojen Hormonu Nasıl Arttırılır https://www.ostrojen.gen.tr/erkeklerde-ostrojen-hormonu-nasil-arttirilir.html Sun, 18 Nov 2018 06:32:47 +0000 Erkeklerde östrojen hormonu nasıl arttırılır, östrojen hormonu kadınlık hormonu olarak bilinir. Ancak erkeklerde de kadınlar kadar olmasa da az miktarda bulunmaktadır. Erkelerde östrojen eksikliği ya da fazlalığı ka Erkeklerde östrojen hormonu nasıl arttırılır, östrojen hormonu kadınlık hormonu olarak bilinir. Ancak erkeklerde de kadınlar kadar olmasa da az miktarda bulunmaktadır. Erkelerde östrojen eksikliği ya da fazlalığı kadınlardaki gibi bazı sorunların yaşanmasına neden olabilir. Östrojen hormonu eksikliğinin erkeklerde neden olduğu en bildik belirtisi kolesterol üzerindeki olumsuzluklardır. Erkeklerde azalan östrojen hormonu kötü kolesterolün artmasına, iyi kolesterolün ise düşmesine neden olur. Bununla beraber cilt solgunluğu, kas problemleri görülebilir. Östrojen hormonunun kas iltihabına karşı koruyucu çzelliği vardır. Azaldığında kaslarda zayıflık ortaya çıkabilir. Normal düzeylerde olan östrojen kişinin daha uyumlu, sakin olmasına yardımcı olur. Yine yeterli düzeylerde olan östrojen erkeklerde iş hayatında başarılı olmaya yardımcı olabilir. Östrojen eksikliğini gidermek için tıbbi ilaçların yanı sıra bazı bitkilerden de yararlanılabilir. Yaşam tazında yapılacak değişiklikleri stresten uzak durmak bu konu üzerinde oldukça faydalıdır. Erkeklerde östrojen hormonu nasıl arttırılır, bu konu hakkında makalemizi okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Erkeklerde östrojen hormonu nasıl arttırılır

 • Östrojen hormonu eksikliğini öğrenebilmek için öncelikle bir doktora başvurularak gerekli ölçümlerin yapılması gerekir. Yukarıda değindiğimiz şikayetleri olan kişilerin östrojen seviyesini ölçtürmesi ve eksikliğinde tedaviye başlaması gerekir. Doktor eğer östrojen eksikliği teşhisi koymuşsa eksikliğin boyutuna, cinsiyete, yaşa göre hormon tedavisi uygulayarak östrojen hormonunun artması sağlayabilir.
 • Yaşam tarzında gerçekleştirilen değişimler östrojen östrojen hormonunun arttırmak için faydalı olur. Özellikle stresten kaçınmak bu konuda oldukça yararlıdır.
 • Sigara tüketimi endokrin alanda olumsuz etki bırakır. Buda östrojenin azalmasına yol açar. Sigarayı bırakmakta östrojeni arttırmak için yararlı bir yaklaşımdır.
 • Beslenme alışkanlıklarında yapılacak değişimler hormonun artmasına yardımcı olabilir. Doğal ve sağlıklı beslenmek oldukça etkilidir.
 • Erkeklerde östrojen hormonu nasıl arttırılır, sorusu için egzersiz cevabı verilebilir. Egzersiz yaparak hormonun arttırılmasına yardımcı olunabilir.
 • Kahve tüketimi yine östrojen hormonunu arttırabilir. Günlük düzenli olarak bir fincan kahve içilebilir.
 • Soya ürünleri de östrojen hormonunu arttırmak için bolca tüketilebilir. Bunların yanı sıra bazı bitkilerin östrojen arttırıcı özellikleri vardır. Bu bitkiler beslenme listesine eklenerek tüketilebilir. Bezelye, baklagiller, barbunya, brokoli, kayısı bu bitkilere verilebilecek örnekler arasındadır.
 • Bitki çayları tüketilerek de östrojen artışı sağlanabilir. Meyan kökü çayı, ada çayı, kekik çayı, papatya çayı içilebilir.
 • Keten tohumunun östrojen arttırıcı etkisi bulunmaktadır.

Erkeklerde östrojen hormonu arttıran oğulotu kürü

Kadın ve erkeklerin östrojen hormonunu arttırmak için kullanabileceği bir kürdür. Östrojen hormonu eksikliği daha çok kadınlarda görülse de erkeklerde de yaşanabilecek bir sorundur. 1 su bardağı kaynamış suyun içine 1 tatlı kaşığı kadar oğulotu eklenip kısık ateşte 5 dakika kaynatılır. Ilıyan kür süzgeçten geçirilerek tüketilebilir. Kür her seferinde taze hazırlanarak günde dört defa içilebilir. Bir ay boyunca düzenli kullanıldığında östrojen seviyesinde artış görülür

]]>
Hamilelikte Östrojen Hormonu https://www.ostrojen.gen.tr/hamilelikte-ostrojen-hormonu.html Sun, 18 Nov 2018 12:24:03 +0000 Hamilelikte östrojen hormonu, gebelik dönemi fiziksel ve ruhsal değişiminin başlangıç sürecidir. Kadınların vücudundaki hormonların çalışma şekli tamamen değişir. Bazı hormonlar en yüksek seviyelere çıkar ve hepsinin ayr Hamilelikte östrojen hormonu, gebelik dönemi fiziksel ve ruhsal değişiminin başlangıç sürecidir. Kadınların vücudundaki hormonların çalışma şekli tamamen değişir. Bazı hormonlar en yüksek seviyelere çıkar ve hepsinin ayrı görevleri vardır. Hamile bir kadındaki meydana gelen değişimlerde hormonların çalışmasına bağlı olarak gelişir. Hamilelikte östrojen hormonu, en önemli görevlere sahip hormonlardan birisidir. Hamileliğin ilk 3 ayında normal seyredebilir. Fakat bu hormon hamileliğin 3. ayının bitmesiyle beraber oldukça yüksek seviyelere çıkar. Hamilelikte östrojen hormonu, kadının vücudunu anne olmaya hazır hale getirmekten sorumludur. Bebeğin henüz embiryo halindeyken anne rahmine tutulmasını östrojen hormonu sağlıyor ve buna bağlı olarakta anne adayının süt salgılamasına kadar vücudunu hazır hale getiriyor. Aynı zamanda bazı araştırmalara göre doğumun başlangıcının östrojen hormonunun yüksekliğine bağlı meydana geldiğine saptanmıştır. Hamilelikte östrojen hormonu olması gereken seviyenin 50 katına kadar çıkabilmektedir. Yükselmeye devam eden ve doğuma yakın zamanlarda en üst seviyeye gelen bu hormona bağlı olarak anne adayının progesteron seviyesi düşüyor ve bu durum doğumu başlatıyor.

Hamilelikte östrojen hormonunun vücutta görevleri nelerdir
 • Rahime yeterli kan gitmesini sağlayarak bebeğin anneye tutunmasını sağlamaktadır.
 • Anne adayının cildine etki eden bir hormondur. Yükselmesine bağlı olarak hamile kadındaki cilt rengini koyulaştırır. Meme uçlarının koyulaşması bu hormonla gerçekleşir.
 • Süt kanallarının açılarak genişlemesini sağlar.
 • Doğuma hazırlamak amacıyla anne adayının eklemlerinin yumuşaması bu hormonla gerçekleşir.
 • Bunlarla birlikte hamilelikte östrojen hormonu tüm bu vücut hazırlıklarını sağlarken ciltte çillenme veya sırt ağrılarına neden olabilmektedir.
]]>
Doğal Östrojen Kaynakları https://www.ostrojen.gen.tr/dogal-ostrojen-kaynaklari.html Mon, 19 Nov 2018 11:55:15 +0000 Doğal Östrojen Kaynakları: Doğal östrojen içeren besinler soya fasulyesi, ada çayı, anason, maydanoz, çuha çiçeği yağı ve civan perçemidir. Doğal östrojen içeren besinlerin insanlar için birçok faydası vardır.  Doğal Östrojen Kaynakları: Doğal östrojen içeren besinler soya fasulyesi, ada çayı, anason, maydanoz, çuha çiçeği yağı ve civan perçemidir. Doğal östrojen içeren besinlerin insanlar için birçok faydası vardır. 

Doğal Östrojen İçeren Kaynaklar
 • Ada çayı içindeki östrojen ateş basması,gece terlemesi gibi menopoz şikayetlerinin giderilmesine yardımcı olur.
 • Soya ve civan perçemi yağından elde edilen östrojen de menopoz şikayetlerinde etkilidir.
 • Anasondan içerisindeki östrojen menopozun yanı sıra gaz,uyku bozukluğu,hazımsızlık gibi şikayetlerin giderilmesinde kullanılır.
 • Maydanoz ve çuha çiçeği de menopoz dönemindeki rahatsızlıkları tedavi etmek amacıyla kullanılmaktadır.
Doğal östrojen kaynağı içeren bitkiler ülkemizde çok sık yetişen bitkilerdir. Kullanımları kolay olup menopoz dönemindeki insanların da dikkatini çok çekmektedir. Östrojenin kadınların hayatında çok büyük önemi bulunmaktadır. Kadınlarda östroen azlığı çok ciddi rahatsızlıklara sebep verebilir. Her şey de olduğu gibi östrojen fazlalığının da yol açabileceği sıkıntılar bulunmaktadır.

Östrojen Fazlalığında Oluşacak Sorunlar
 • Östroen fazlalığının en çok açtığı sorun şişmanlık ve kalçada genişlemedir.
 • Daha kötüsü ise östrojen fazlalığı kanser hücrelerine uyarılar gönderir.
 • Östrojenin kanda yüksek olası rahim ve meme kanserine yol açar. 
 • Yüz,el ve ayaklarda şişlikler meydana gelir.
 • Bacak damarlarında tıkanmaya yol açar.
 • Safra kesesinde taş oluşumunu başlatır.
 • Akciğere pıhtı kaçmasına sebep olur.
 • Tansiyon artışına sebep olur.
 
İşte bütün bu nedenlerden dolayı insanların en çokta kadınların hayatları boyunca çok dikkatli olup östrojen hormonunun eksikliği ve fazlalığına çok dikkat etmeleri gerekir
]]>
Östrojen İçeren Bitkiler https://www.ostrojen.gen.tr/ostrojen-iceren-bitkiler.html Tue, 20 Nov 2018 04:36:13 +0000 Östrojen İçeren Bitkiler, Bu konuda tam anlamıyla bilgi sahibi olmak için öncelikle östrojen nedir. Östrojen Kadınlarda vücudumuzun mevcut olan östrojen hormonu daha fazla bulunmaktadır. Bu oran erkeklerde daha az bulunmakta Östrojen İçeren Bitkiler, Bu konuda tam anlamıyla bilgi sahibi olmak için öncelikle östrojen nedir. Östrojen Kadınlarda vücudumuzun mevcut olan östrojen hormonu daha fazla bulunmaktadır. Bu oran erkeklerde daha az bulunmaktadır. Kadınların çok farklı olan vücut yapısı, östrojen sebebiyle olmaktadır. Kadınları göğüs gelişmesi, kalça ve leğen kemiklerinin yapı değişikliği uyluk bölgesindeki değişmeler ve yağ oranının yükselmesi ve buna bağlı olarak kadınların vücudunun daha az kıllanması tamamen östrojene bağlı olarak kendini göstermektedir. Östrojenin bir başka görevi ise üremeyle alakalıdır. Üreme organlarını aktif hale getirmektedir. Vücudun ne kadar östrojen sağlaması gerektiği ise beyindeki hipotalamus kaynaklı üretimi yapılan, 2 adet hormon vasıtasıyla gerçekleşmektedir. 

Bunlar, LH ve FSH bu nedenle de zihinsel stres vücutta hormonsal olarak dengesizliğe yol açıp daha büyük problem başlatacaktır. Kadınlar özellikle menopoz dönemlerinde östrojen sıkıntılarına daha fazla eğilim gösterirler. Yüksek derecede olan östrojenler uyku bozukluğu, çeşitli kramplar şeklinde kendini gösterebilir. Östrojen düşmesi ise çeşitli yorgunluk ve osteoporoz ve çeşitli şekilde kemik kırıkları, depresyona girme şeklinde görülebilir. Bu dengeyi iyi korumak adına kişilerin beslenmelerine çok dikkat etmeleri ve östrojen içeren bitkilerden yararlanmaları tavsiye edilmektedir. Menopoz dönemlerinde östrojende azalma olur. Buda kalsiyum kayıbı demektir. Ayrıca östrojen dengesi kalp damar hastalıklarını dengelemesi açısından da oldukça önemlidir. Östrojen içeren bitkiler cinsel sorunu olanlar için çok iyi bir tedavi şeklidir.

Östrojen İçeren Bitkiler:

 • Maydanoz: Bu bitki tam bir östrojen içeriğine sahiptir. Menopoza dayalı olan sıkıntıyı atlatmak için sabahları aç karna 10 gün tüketilmelidir.
 • Soya Fasulyesi: Menopoz şikayetlerinde doğal bir östrojen kaynağı olarak kullanılabilir. Akşamları yemekten sonra yarım porsiyon bir hafta tüketilebilir.
 • Kızılderili Otu: Kadınların yaşı ilerledikçe kadınlık hormonuyla ilgili şikayetlerini gidermeye yardımcı bir bitki çayı bir hafta öğün aralarında kullanılmalıdır.
 • Ada Çayı: Bu bitki içeriğinde doğal östrojen barındırdığı için kadınlarda menopoz zamanında oluşan ateş basmalarında, gece terlemelerinde tam bir mucizedir.
 • Civan Perçemi: Bu bitki menopoz dönemine giren kadınların bütün şikayetleri için çözüm olarak kullanılmaktadır. Bu bitkiden çay yapılarak dolapta bir hafta süreyle kullanılabilir.
 • Çuha Çiçeği: Bu bitki tamamen bir Kızılderili geleneğinden kalmadır. Bu bitkide menopoza giren kadınların ateş basmalarında son derece fayda sağladığı görülmüştür. Gece yatmadan yarım saat önce kullanılması fayda sağlar. Ayrıca adet sancılarını, egzama, kaşıntı gibi rahatsızlıklarda fayda sağlar.
 • Anason: Bu bitkinin içerisinde de östrojen bulunmaktadır. Menopoza dayalı görülen uyku bozukluklarında çok tercih edilmektedir. Ayrıca kolit ve bağırsak sorunları olanların kullanması gereken bir bitkidir.
]]>
Bitkisel Östrojen İlaçları https://www.ostrojen.gen.tr/bitkisel-ostrojen-ilaclari.html Tue, 20 Nov 2018 10:02:54 +0000 Bitkisel östrojen ilaçları ile vücutta oluşmuş olan hastalıkların tedavisi kolaylık ile sağlanır. Östrojen hormonu bayanlarda daha fazla bulunmaktadır. Erkeklerde ise bu hormonun fazla olması çeşitli hormon bozukluklarına Bitkisel östrojen ilaçları ile vücutta oluşmuş olan hastalıkların tedavisi kolaylık ile sağlanır. Östrojen hormonu bayanlarda daha fazla bulunmaktadır. Erkeklerde ise bu hormonun fazla olması çeşitli hormon bozukluklarına neden olabilir. Bu nedenden dolayı östrojen hormonunun vücuda yeteri kadar alınması gerekmektedir. Yeteri kadar alınmayan hormonlar çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra östrojen hormonunun az olması menopoza davetiye çıkartır.  Doğada bulunan bitkiler bu hormonu içerisinde barındırmaktadır. Tedavisi oldukça basit olan bu yöntem ile birlikte hormonsal sorunların vücuttan atılması oldukça basittir. Ayrıca bu tür tedavi yöntemlerinin vücuda ve organlara karşı hiçbir zararı bulunmamaktadır. 

Bitkisel östrojen ilaçlarının faydaları
 • Bu ilaçların içerisinde bulunan maddeler östrojen miktarının arttırarak sağlıklı bir vücut yapısı sunmaktadır. Ayrıca hormonsal sorunların düzelebilmesi için tüketilmesi gerekmektedir. 
 • Bunun yanı sıra protein ve mineral içeren gıdaların bol bol tüketilmesi gerekmektedir. Bu gıdalar arasında en fazla protein ve mineral içeren besinler bal kabağı, brokoli, taze fasulye, ahududu, keten tohumu ve çilektir. 
 • Vücudun şeker ihtiyacının meyveler ile alınması son derece önemli bir durumdur. Doğal olarak üretilmeyen şekerlerden uzak durulaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra karbonhidrat tüketiminin de azaltılması gereklidir. Bu sayede vücudun dengesi korunmuş olur ayrıca östrojen hormonunun artmasına yardımcı olur. 
 • Günlük olarak tüketilen bir fincan kahvede östrojen oranının artmasına fayda sağlamaktadır. Kahve içerisinde bulunan maddeler östrojen hormonunun artmasına fayda sağladığı gibi hormonsal sorunların düzelmesine de yarımcı olur.
Bitkisel östrojen ilaçları yanı sıra sağlıklı ve yeterli beslenmeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra östrojen oranının artması için stresten uzak durulmalıdır. Tüm bu işlemlerin yanı sıra doktorların vermiş olduğu ilaçların da düzenli ve dengeli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Gereğinden fazla kullanılan ilaçlar hormonsal bozuklukların tedavisine etki etmezler. Doktorlar tarafından tercih edilen bitkisel ilaçlar içerisinde haplar bulunmaktadır. Bu haplar içerisinde bitki özleri bulundurmaktadır. 
]]>
Östrojen İlaçları https://www.ostrojen.gen.tr/ostrojen-ilaclari.html Wed, 21 Nov 2018 07:54:42 +0000 Östrojen ilaçları, bu hormonun düşük olduğu kadınlarda seviyenin normale dönmesine yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Östrojen kadınlar için önemli hormonlardan biri olmaktadır. Hormon kadınlarda cinsel kimliğin belirle Östrojen ilaçları, bu hormonun düşük olduğu kadınlarda seviyenin normale dönmesine yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Östrojen kadınlar için önemli hormonlardan biri olmaktadır. Hormon kadınlarda cinsel kimliğin belirlenmesinde etkili durumdadır. Kadınların göğüslerinin gelişimi, kalçaların genişliği ve vücutlarındaki yağ oranın belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Östrojen eksikliği olduğu zaman bu gelişimlerde de sıkıntı ortaya çıkmaktadır. Östrojen ilaçları bu şekilde eksiklik durumlarda ortaya çıkan sıkıntıların ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Östrojen eksikliğinde aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Bu belirtiler genel belirtiler olsa bile hormon testleri ile sonuca ulaşılabilecektir. 

Östrojen eksikliği belirtileri
 • Gün içerisinde kendini yorgun hissetme,
 • Yapılan işe odaklanamama, 
 • Yaptığı işi düzgün yapamadığını düşünme,
 • Kalp çarpıntısı,
 • Ani ateş basması,
 • Gece terleme ve soğuk olduğunu düşünerek titreme meydana gelebilmektedir.
Bu belirtiler dışında gözlerde, deride ve vajinada kuruluk meydan gelebilmektedir. Bu dönemde kalsiyum eksikliği meydana geleceğinden kemikler kırılgan hale gelebilmektedir. Cinsel yaşantıda da östrojen seviyesinin düşmesi ile beraber olumsuzluklar ortaya çıkabilmektedir. Genç yaşlarda meydana gelen eksiklik nedeni ile yumurtalıkların görevini tam yerine getirememesi, hamilelik döneminde düşük riski, hipofiz bezlerinin işlevinde azalma ve yumurtalık üstünde yada için kist meydana gelebilmektedir. Kadınlarda 4 tip östrojen hormonu bulunmaktadır. Bunlar östron, östrdiol, östriol ve östetrol şeklinde olmaktadır. Bunların için en güçlü olanı Östrdiol olmaktadır. Östron çok zayıf etkiye sahip olmaktadır. Östetrol ise fetus'un karaciğerinde sentezlenmektedir. Hamilelik dışında erişkin kadınlarda görülmemektedir. Östrojen ilaçlarının kullanımında bu faktörlerde çok önemli olmaktadır. 

Östrojen ilaçları ve tedavi

Östrojen eksikliğinin teşhisi konduktan sonra doktor eksilmeye neden olan faktörlerin araştırmasını yapacaktır. Yaşlı bayanlarda faktör genellikle yaşa bağlı olduğu için araştırma ihtiyacı olmamaktadır. Eksikliğin giderilmesi için kullanılan östrojen ilaçları genellikle doğum kontrol ilaçları olmaktadır. İlaçlar oral yolla alınabildiği gibi damar üzerinden enjekte edilerek olabilmektedir. Sık olarak kullanılan  östrojen ilaçları, Tarlusal, Estradiol, Gynelle, Dvina ve Dostinex şeklinde olmaktadır. Ancak bu ilaçların doktor kontrolünde ve onun belirlediği kullanım dozunda süresinde kullanılması gerekmektedir. Bunların dışında başka östrojen ilaçları da verebilecektir. Sağlıkla kalmanız dileğiyle. 
]]>
Doğal Östrojen İçeren Bitkiler https://www.ostrojen.gen.tr/dogal-ostrojen-iceren-bitkiler.html Thu, 22 Nov 2018 07:34:40 +0000 Doğal Östrojen İçeren Bitkiler; Östrojen, kadınlık hormonu diyebileceğimiz bir hormon olup kadınlar için çok önemli ve olması gereken bir hormondur. Östrojen hormonunun azlığı kadınlarda menapozu tetikleyecektir. Erkeklerdede Doğal Östrojen İçeren Bitkiler; Östrojen, kadınlık hormonu diyebileceğimiz bir hormon olup kadınlar için çok önemli ve olması gereken bir hormondur. Östrojen hormonunun azlığı kadınlarda menapozu tetikleyecektir. Erkeklerdede bulunan östrojen hormonu bayanlardaki kadar önemli değildir çünkü bayanlarda östrojen hormonu ciddi sonuçlara neden olmaktadır. Menapoz dönemi ve meme kanseri bunlara örnek olarak verilebilmektedir. Östrojen eksikliğinde ciltte kırışmalar ve saçlarda dökülme oluşmaktadır. Bu nedenle özellikle bayanların östrojen seviyelerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Östrojen eksikliği için ilaç ile takviye edilebilmekte olan östrojenin yan etkileride çok olacağı için kişinin doğal östrojen kaynaklarından alması daha etkili ve faydalı olacaktır. 

Doğal Östrojen İçeren Bitkiler Nelerdir; 

Doğal bitkilerden olan adaçayı bayanların östrojen hormonunun düştüğünde erken menapoza girecek ve sıcak basması, huzursuzluk gibi şikayetlerini ortadan kaldıracaktır. Soya fasülyesi tüketerek östrojen eksikliğini doğal bitkilerden karşılayabilecektir. Ayrıca civan perçemi ve nanede doğal östrojeni, yan etkisi ve zararı olmadan almanızı sağlayacaktır. Maydanoz tüketmenizde östrojen eksikliğini kapatmanıza yardımcı olacaktır. Kızıldereli otu ve çuha çiğeğinden elde edilen yağda doğal östrojen kaynaklarındandır. Ülkemizde bulabileceğiniz bu doğal bitkiler sayesinde östrojeni doğal kaynaklardan almış olacaksınız. Östrojen seviyesi özellikle menapoz döneminde düşeceği için bu bitkileri kullandığınız da menapozun vermiş olduğu terlemelerden ve huzursuzluktan kurtularak şifa bulacaksınız. Adet olan her bayanın östrojen kullanımına dikkat etmesi gerekecektir. Bal kabağı, ahududu, brokoli, keten tohumu ve çile tüketerek östrojen takviyesini alabilirsiniz. Son olarak şunu diyebiliriz ki saçlarınızın ve cildinizin sağlığı sizin sağlığınızdır. Bu bitkiler ile yapılacak olan bitki çayları ile östrojen eksikliğinden doğacak olan sıkıntılarınıza çözüm olacak ve aynı zamanda yan etkisi ve her gün kullanımda dahi zararı olmayarak sağlıklı bir şekilde doğal kaynaklardan östrojen elde etmiş olacaksınız. 
]]>
Doğal Östrojen https://www.ostrojen.gen.tr/dogal-ostrojen.html Thu, 22 Nov 2018 21:43:04 +0000 Doğal östrojen; Kadınlık hormonu olan östrojen hormonunun kadınların yaşamlarında çok önemli bir yeri vardır. Östrojen hormonu erkeklerde de bulunmasına karşılık, kadınlarda östrojen hormonu düşüklüğü bir çok ciddi h Doğal östrojen; Kadınlık hormonu olan östrojen hormonunun kadınların yaşamlarında çok önemli bir yeri vardır. Östrojen hormonu erkeklerde de bulunmasına karşılık, kadınlarda östrojen hormonu düşüklüğü bir çok ciddi hastalıklara neden olabilmesi sebebi ile östrojen seviyesini artırıcı doğal kaynakların iyi bilinmesi ve takviye yapılması sağlıkları açısından oldukça gereklidir. Östorjen düşüklüğü sebebi ile gelen erken menopoz dönemi kadınlarda alışık olmadıkları sıkıntılı bir döneminde başlangıcı olmakla birlikte, östrojen eksikliği çeşitli doğal yollarla kapatılabilmektedir. Doğal östrojen içeren bitkiler ve gıdalar bulunmaktadır ve en sağlıklı olanı da dışarıdan doğal östrojen içeren besinler alınarak östrojen eksikliğinin giderilmesidir. 

Doğal östorjen içeren besinler 

Östrojen hormonu dışarıdan gıdalarla da alınabilmektedir ve doğal östorjen içeren besinlerin tüketilmesi, östrojen eksikliğinin giderilmesinde en uygun yöntem olacaktır. Başlıca doğal östrojen içeren besinler ise şu şekildedir. 
 • Ada çayı; İçeriğinde bulunan doğal östrojen ile gece terlemesi, ateş basması gibi menopoz şikayetlerinin giderilmesinde oldukça etkilidir.
 • Soya fasulyesi; Soya fasulyesi doğal östrojen kaynağı olarak menopoz şikayetlerini hafifletmekte oldukça faydalı olmaktadır.
 • Anason; Doğal östrejen kaynağı olan anason menopoz şikayetlerini hafifletmesinin yanı sıra, hazımsızlık, uyku bozuklukları gibi şikayetlere de oldukça faydalıdır.  
 • Civan perçemi; Doğal bir östrojen kaynağı olarak hem erken menopoz, hem menopoz dönemi şikayetlerinin giderilmesinde oldukça etkili bir bitkidir.   
 • Kızıl derili otu; Ülkemizde de bulunabilen bu bitki, doğal östrojen kaynağı kadınların gerek erken menopoz şikayetleri, gerekse menopoz dönemleri şikayetlerinin giderilmesinde kullanılmaktadır.    
 • Maydanoz; Doğal östrojen içeren bitkilerden birisi de maydanozdur. Östrojen düşüklüğü veya menopoz dönemi şikayetleleri olan bayanların bol miktarda tüketmesinde fayda olan bitkilerden birisidir.  
 • Çuha çiçeği yağı; Özellikle gece yatmadan önce içilmesi tavsiye edilen çuha çiçeği yağı, adet sancılarının giderilmesinde ve ateş basması gibi şikayetlerin giderilmesinde kullanılmaktadır. 
Kadın sağlığı ve doğal östrojen

Östrojen hormonu, kemik erimesi ve kalp- damar hastalıklarına karşı oldukça dirençli olmasından dolayı, özellikle kemik erimesi rahatsızlığını önleyici özelliği bulunmaktadır. Özellikle yaşla birlikte östrojen hormonunda görülen azalmalar kemik erimesi ve kalp- damar hastalıklarına yatkınlığı da artırmaktadır. Özel hayatımızın bir gereksinimi olan cinsel fonksiyonların faaliyetlerinin devam etmesi de bu hormona bağlıdır. Bu sebeple yaşı ilerleyen ve menopoz dönemine giren bayanların östrojen eksikliğinden dolayı bir çok sağlık problemleri ortaya çıkmakta ve cinsel yaşamlarını yavaş yavaş kaybetmektedirler. Bu sorunların giderilmesi veya en aza indirilmesi için düzenli olarak doğal östrojen içeren gıdalar tüketmesi, sağlıkları için gerekli olmaktadır.
]]>
Östrojen Hapı https://www.ostrojen.gen.tr/ostrojen-hapi.html Fri, 23 Nov 2018 17:30:29 +0000 Östrojen Hapı; özellikle bayanların menapoz dönemlerindeki östrojen hormonunun yeterli miktarda bulunmaması durumunda eksikliği tamamlamak için menapozun sıkıntıları ve kalp damar sağlığı, kemik erimesi, hızlı yaşlanmada c Östrojen Hapı; özellikle bayanların menapoz dönemlerindeki östrojen hormonunun yeterli miktarda bulunmaması durumunda eksikliği tamamlamak için menapozun sıkıntıları ve kalp damar sağlığı, kemik erimesi, hızlı yaşlanmada cildi korumaktadır. Menapoz döneminde östrojen eksikliği nedeni vücutta belirgin değişimler oluşacaktır bu durumda oluşacak rahatsızlıklardan korunmak için  kullanılan ilaçlardır. Ergenlik dönemlerindeki genç kızların vücutlarının biçimlenmesi, göğüslerinin büyümesi östrojen hormonuna bağlıdır. Östrojenin eksikliği damar sertliği, vajina kuruluğu gibi sıkıntılardan kurtulmanız için kullanmanız gereken östrojen takviyesi için gereken östrojen haplar sayesinde bu durumu telafi edebileceksiniz. 

Östrojen Hapı Ve Diğer İlaçlar; 

Östrojen eksikliğinde veya fazlalığında tedavi ve takviye için östrojenli kremler, iğneler, bantlar ve haplar bulunmaktadır. Fakat bunlar içerisinde en çok tercih edilen ve kullanılan östrojen haplarıdır
Östrojen Hapın Faydaları; 

Erkeklerin ve bayanların ihtiyacı olan östrojen cinsellik hormonuna takviyesi için kullanılmaktadır. Özellikle  bayanların erken menapoza girmeleri halinde yaşayacakları erken yaşlanmayı tam tersine çevirerek cildi gerginleştirir, saç dökülmeleri durur, vajinada oluşan kuruluk geçer. Ergenlik çağındaki kız çocuklarınında kullandıkları östrojen ilaçlar bulunmaktadır. Östrojen eksikliğinde en çok kullanılan haplar doğum kontrol haplarıdır. Fakat dikkat edilmesi gereken östrojen eksikliğinin altında yatan neden bulunduktan sonra tedaviye geçilmesi daha faydalı ve etkili olacaktır. Doktorun vermiş olduğu oştrojen hapı ile hem enerji alacak hemde kemikleri kalsiyum oranınında düzelmesi ile kişinin kemik erimesi engellenmiş olacak ve kemikleri güçlenecektir.

Östrojen Hapının Yan Etkileri; 

Kullanılan her ilacın yan etkisi olduğu gibi östrojen haplarınında bazı yan etkileri bulunmaktadır. Kişide yüz çevresinde, kollarda veya bacaklarda tüylenme ve kilo alımı gibi yan etkileri bulunabilir. Kişiden kişiye farklılık gösterebilen yan etkiler olabilir. Östrojen haplarını kişi kendi kafasına göre alıp kullanmaması gerekmektedir. Doktor kontrolünde ve önerdiği dozlarda kullanması gerekmektedir.
]]>
Östrojen Hormonu Fazlalığı https://www.ostrojen.gen.tr/ostrojen-hormonu-fazlaligi.html Sat, 24 Nov 2018 13:25:24 +0000 Östrojen Hormonu Fazlalığı; Östrojen hormonu vücudumuz için oldukça önemli ve olması gereken bir hormondur. Hem bayanların hemde erkeklerin ihtiyacı olan östrojen hormonunun vücut için yeterli miktarın altında veya üst seviye Östrojen Hormonu Fazlalığı; Östrojen hormonu vücudumuz için oldukça önemli ve olması gereken bir hormondur. Hem bayanların hemde erkeklerin ihtiyacı olan östrojen hormonunun vücut için yeterli miktarın altında veya üst seviyesinde bulunduğunda ortaya çıkabilecek rahatsızlıklarda kaçınılmaz olmaktadır. Vücutta ne kadar çok yağ var ide östrojen seviyesi o kadar yüksek demektir. Östrojen hormonu dışardan besin yolu ile veya eksikliğinde ilaçlarla alınabilmektedir. Fakat özellikle çok salgılandığında veya bulunan besinlerden mesela; soyanın çok tüketilmesi ile östrojen hormonu seviyesi yükselecek ve bazı sıkıntılara yol açacaktır.

Östrojen Hormonu Fazlalığında Ne Olur;
 • Östrojen fazlalığında yumurtalıklarda bazı problemler ortaya çıkmaktadır
 • Bayanlarda oluşan polikistik over rahatsızlığında adet kanaması olmayacaktır. Fazla salgılanan östrojen hormonu yağ birikimine neden olacaktır
 • Kısırlık görülebilmektedir
 • Vücutta yağlanmaya neden olarak selülit ve kalçalarda şekil bozuklukları meydana gelecektir
 • Kişinin el ve ayaklarında ödem oluşur
 • Safra kesesinde taş oluşumunu tetikler. Çünkü, östrojen hormonu fazlalığında vücut suyu tutacak ve bunun sonucundada akciğerlerde pıhtı oluşarak safra kesesinde taş oluşacaktır
 • Bacak damarlarında kalınlaşma
 • Tansiyon yüksekliği
 • Ağrı ve kramplar
 • Depresyon ve panik atak
 • Cinsel istekte azalma 
 • Kalp krizi olabilmektedir
 • Düzensiz adet olabilmektedir
 • Erkeklerin memelerinde büyüme ve prostat sıkıntıları olabilmektedir
Östrojen hormonu fazlalığı vücuttaki kanser hücrelerini uyarmaktadır. Meme kanseri ve rahim kanseri riski aratarak kişi kansere yakalanabilir. Bu yüzden sağlıklı bir yaşam için özellikle bayanların östrojen seviyesine dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu rahatsızlıklara sebep olabileceği için östrojen seviyelerini bilmeli ve doktorunun verdiği ilaç tedavisinin yanı sıra doğal üretilmeyen şekerlerden uzak kalmalı ve taze hormonsuz yiyeceklerden tüketmeye özen gösterilmesi gerekmektedir. Brokoli tüketerek östrojen hormonu seviyesini aşağı çekebilirsiniz. Ayrıca soya içeren gıdalardan uzak kalmanız gerekir. Fazla kilolardan kurtularak yağ oranını düşürebilirsiniz. Böylece östrojen üretimini yavaşlatmış olursunuz. 
]]>
Östrojen https://www.ostrojen.gen.tr/ostrojen.html Sat, 24 Nov 2018 20:07:39 +0000 Östrojen, öncelikle, kadınlarda dişilik hormonudur diyebiliriz. Östrojen, Kadınlara ait yapının korunmasında önemli bir hormondur. Östrojen yumurtalıklar tarafından üretilmektedir. Az miktarda da adrenal korteks testisler v Östrojen, öncelikle, kadınlarda dişilik hormonudur diyebiliriz. Östrojen, Kadınlara ait yapının korunmasında önemli bir hormondur. Östrojen yumurtalıklar tarafından üretilmektedir. Az miktarda da adrenal korteks testisler ve fetoplasental ünite tarafından üretilmektedir. Östrojeni kadın hormonu, testesteronu erkek hormonu olarak adlandırabiliriz. Östrojen hormonu göğüsler, kasık ve koltuk altı tüyleri, adet döngüsü ve üreme sisteminin düzenlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Adet döngüsü sırasında östrojen, erken embriyonun döllenmesi, implantasyonu ve beslenmesi için uygun bir ortam yaratma vazifesini görmektedir. Yumurtalıklar, östrojen üretimi için birinci sıradadır. Östrojen, erkek ve bayan bedenleri arasında yapısal farklılıkları etkiler Takviye olarak östrojenin doğum kontrol hapları gibi kullanım alanları bulunmaktadır. Normal östrojen seviyeleri değişim gösterebilmektedir. Östrojen aynı zamanda, bir çok hastalığın gelişiminde ve ilerlemesinde rol oynamaktadır. Östrojen hormonu ve hormonlar için; belirli dokulara belirli bir şekilde davranmalarını söyleyen kimyasal habercilerdir de diyebiliriz. 

Östrojen, bir doku tarafından salgılanmaktadır. Sıvı yolu ile genellikle kan dolaşımı boyunca yol alır. Vücudun çeşitli hedef dokularındaki hücrelerle etkileşir. Östrojen reseptörleri, DNA molekülleri ile birlikte hücrenin çekirdeğinde bulunur. Östrojen moleküllerinin yokluğunda, bu östrojen reseptörleri aktif değildir ve DNA üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Bir östrojen molekülü bir hücreye girip bir çekirdeğe geçtiğinde östrojen reseptörüne bağlanır ve reseptörün şeklinin değişmesine neden olur. Bu östrojen reseptör kompleksi, genlerin yakınında bulunan östrojen cevap elemanları olarak adlandırılan belirli DNA alanlarına bağlanır. 

Östrojen Kadın Üreme Sistemi Üzerindeki Etkileri

Östrojen vücudun çeşitli alanlarında bir dizi etkiye sahiptir. Östrojen yumurta folüküllerinin büyümesi için uyarı yapar. Östrojen vajinanın yetişkin boyutuna, vajinal duvarın kalınlaşmasına ve bakteriyel enfeksiyonları azaltan vajinal asiditesinin artmasına neden olur. Ayrıca; vajinal yağlanmada rol oynar. Östrojen, fallop tüplerinde kalın bir kas duvarının gelişmesinden ve yumurta ile sperm hücrelerini nakleden kontraksiyonlardan sorumludur. Uterusa bağlanan mukoza zarı ile endometruyumu arttırır ve korur. Östrojen, uterustaki kasları geliştirip daraltmaya etkili olur. Kasılmalar bir çocuğun ve plasentanın doğumunda yardımcı olur ve uterus duvarının menstruasyon sırasında ölü dokuları da atmasına yardımcı olur. Östrojenin sperm naklini arttırmak için uterus müköz sekresyonlarının akış ve kalınlığını düzenlediği düşünülmektedir. Östrojen göğüsteki diğer hormonlarla eşsiz kompleksler oluşturur ve ergenlik çağındayken; göğüslerin büyümesi, meme uçlarının pigmentasyonu ve süt akışının nihai olarak kesilmesinden sorumludur. Kadın hormonları menstruasyon döngüsünü kontrol eder ve ay boyunca doğal olarak yükselir ve düşer. Adet döngüsü, her 28 günde bir tekrar eden dinamik bir süreçtir. Östrojen bu döngüde öncü rol oynamaktadır.

Östrojenin Fiziksel Yapı Üzerindeki Etkileri

Östrojen ile kadınlarda, kemikler daha küçük, daha kısa omuzlarda daha dardır. Östrojen, kalça ve kalçanın etrafındaki yağ depolarını arttırdığından vücut daha kavislidir. Östrojen kadınlarda, duyarlılığı arttırır. Kadınlarda vücut kılları daha ince ve daha az belirgin olmaktadır. Kafa derisi saçları da genellikle daha kalıcıdır. Kadınlarda Ses daha ince, ses telleri daha kısa olmaktadır. Fakat, erkeklerden daha yüksek tonda ses verebilirler. 

Östrojenin Beyindeki Etkileri

Östrojen vücut ısısını korumaya yardımcı olmaktadır. Hafıza kayıplarını geciktirebilir. Vücudun cinsel ve üreme gelişimine hazırladığı beynin bölümlerini düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Beyindeki serotonin ve serotonin reseptörlerinin sayısını arttırmaktadır. Sinirleri hasarlardan korur ve muhtemelen s]]> Östrojen İçeren Yiyecekler https://www.ostrojen.gen.tr/ostrojen-iceren-yiyecekler.html Sun, 25 Nov 2018 02:27:31 +0000 Östrojen İçeren Yiyecekler, Östrojen, kadınlarda bulunan ve onların tüm vücut gelişmesini sağlayan bir hormondur. Erkeklerde de az da olsa bulunmaktadır. Östrojen, özellikle kadınların hamile kalma dönemlerinde en yüksek s Östrojen İçeren Yiyecekler, Östrojen, kadınlarda bulunan ve onların tüm vücut gelişmesini sağlayan bir hormondur. Erkeklerde de az da olsa bulunmaktadır. Östrojen, özellikle kadınların hamile kalma dönemlerinde en yüksek seviyeye çıkar. Östrojen hormonunun fazlası, kadınlarda tüylenmenin önüne geçmektedir. Erkeklerde ise östrojen hormonu fazlalığı göbek, kalça bölgelerinde yağlanma ve fazla kilo alma sorunlarını doğurmaktadır. Bu gibi gelişmeleri, kadında ve erkekte farklı şekilde görebiliriz.

Östrojen İçeren Yiyecekler Nelerdir

Östrojenin, vücutta azalmasıyla yorgunluk, kemiklerde güçsüzlük ve psikolojik rahatsızlıklar yaratmaktadır. Bundan dolayı östrojeni, normal seviyelere getirmek çok önemlidir. Bu sorunu doktor kontrolünde tedavi olarak gidermek veya östrojen içeren yiyecekleri tüketerek bu sorunu ortadan kaldırmaya çalışmak gerekir. Östrojen içeren yiyecekleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Keten tohumu, östrojen bakımından oldukça zengindir karaciğer sağlığı, cilt bakımı ve hafıza gelişiminde yardımcı olur.
 • Soya fasulyesi, soya sütü ve soya sütünden yapılan ürünler; vücutta östrojen dengesini sağlamada yardımcı olmaktadır.
 • Kuru erik, kuru hurma ve kayısı başta olmak üzere bu kuru meyveleri, gün içinde aralıklarla tüketilmelidir.
 • Östrojen, bol lif ve protein kaynağı olan nohut, vücutta gerçek östrojeni taklit eden önemli bir besindir.
 • Taze meyvelerden, ahududu, çilek ve şeftali östrojen içermektedir.
 • Sebzelerden kabak, maydanoz, brokoli, patlıcan, biber, salatalık, havuç ve kırmızı barbunyada östrojen bol miktarda bulunmaktadır.
 • Pancar, bal kabağı, sarımsak, patates, rezene, adaçayı gibi besinlerde östrojen bakımından zengindir.
]]>
Östrojen Artıran Yiyecekler https://www.ostrojen.gen.tr/ostrojen-artiran-yiyecekler.html Sun, 25 Nov 2018 18:00:23 +0000 Östrojen arttıran yiyecekler, östrojen hormonu hem kadında hem de erkekte bulunması gereken önemli hormonlardan birisidir. Ancak doğurganlık özelliği sebebi ile, kadınlardaki östrojen seviyesi erkeklere göre çok daha fazladır. 8 Östrojen arttıran yiyecekler, östrojen hormonu hem kadında hem de erkekte bulunması gereken önemli hormonlardan birisidir. Ancak doğurganlık özelliği sebebi ile, kadınlardaki östrojen seviyesi erkeklere göre çok daha fazladır. 8 yaşından itibaren yani ergenliğin başlaması ile östrojen hormonu salgısı yükselmeye başlar. Adet döngüsünün düzenli bir şekilde devam etmesi, boy uzaması, rahim büyümesi, genital bölgede kıllanma gibi ergenlik belirtileri östrojen hormonunun etkisiyle meydana gelen değişimlerdir. Bu kadınlık hormonu, ne düşük ne de yüksek seviyede olmaması gerekmektedir. Çünkü; eksik veya yüksek olması durumunda çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Özellikle ösrtojenin eksilmesi kadının erken menopoz riski taşımasına neden olur. Ayrıca; cinsel isteğin azalması, saçlarda dökülme, cilt kırışıklıkları, göğüste küçülme,vajinada sarkma oluşması da östrojen seviyesinin düşük olduğu durumlarda meydana gelen problemlerdendir.

Östrojenin fazla salgılanması ise, daha çok yumurtalığı etkileyen bir durumdur diyebiliriz. Kısırlık, rahimde miyom oluşması, düzensizleşen adet dönemleri, meme ve rahim kanseri riskinin artması gibi ciddi yumurtalık rahatsızlıkları; artan östrojen seviyesi sonucu ortaya çıkabilmekedir. Bunlara ek olarak; yüksek tansiyon, hızlı kilo alımı, bacak damarlarında kalınlaşma görülmesi ve ödem gibi rahatsızlıklar da yine östrojenin artması ile ortaya çıkabilecek sorunlardandır.

Östrojen seviyesinin önemli ölçüde düştüğü dönem; hiç şüphesiz ki menopoz dönemidir. Nitekim bu dönmelerde dotorlar kişiye, ösrtojen takviye edici birtakım ilaçlar vermektedir. Çünkü bu dönemde görülen terleme, ateş basma gibi şikayetler azalan östrojen seviyesi nedeni ile ortaya çıkmaktadır. İlaçların yanı sıra birçok besin çeşiti ile, östrojen seviyesini arttırmak pekala mükündür. Aynı zamanda daha sağlıklı bir biçimde östrojen seviyesi arttırılması sağlanır. Çünkü her ilaç gibi östrojen seviyesini arttırmaya yönelik verilen ilaçlar da yan etkilere neden olabilir. Alacağımız doğal yiyecekler östrojeni arttırmada size önemli ölçüde yarar sağlayacaktır.

Östrojen arttıran yiyecekler nelerdir

Soya: Öncelile ilk olarak önereceğimiz gıdalardan birisi, soya içerikli besilerdir. Soya fasulyesi, soya sütü veya soya sosu; ösrtojen arttıran yiyecekler listesinin başında yer almaktadır. Marketlerde rahatlıkla bulabileceğiniz soya besinleri sayesinde, ösrtojen seviyeniz hızlı olarak artmaya başlayacaktır.

Susam: İçeriğinde yüksek miktarda bulunan "lignan" bileşeni sayesinde, östrojen seviyesinin artmasına yardımcı olur. Yemek, poğaça ve salatalarınıza serperek tüketmenizde yarar vardır. 

Bezelye: Tam bir "fitoöstrojen" kaynağı olan nohut; östrojen arttıran yiyecekler arasında yer almaktadır.  Aynı zamanda Fitoöstrojen, östrojenin yerine geçebilen bir hormondur.

Keten tohumu: Daha çok ekmeklerde, mısır gevreklerinde ve salatalarda kullanılan keten tohumu; östrojeni arttırmakla kalmayıp, sindirim siteminn hızlanmasına da katkıda bulunan bir besindir.

Maydanoz: Hem östrojeni arttıran hem de menopoz döneminde yaşanan şikayetleri azaltmaya yardımcı olabilen bir yiyecektir.

Kuru meyveler: Kuru kaysı, kuru erik ve kuru hurma gibi kurutumuş meyveler östrojen arttıran yiyecekler içersinde yer almaktadır. Östrojen kaynağı olarak da görülen bu meyveler bol bol türketilmelidir. 

Kuruyemişler, şeftali, çilek, ahududu, yeşil fasulye, sarımsak, brokoli, kabak, muz, mısır, ıspanak, fesleğen, arı poleni, baklagiller gibi zengin besin kaynağı olan bu gıdalar; östrojen arttıran yiyeceklerden bazılarıdır.  Ayrıca C vitami ve B vitaminleri açısından zengin olan meyve ve sebzeleri tüketmek, tam tahıllı un tercih etmek de östrojeni arttırmada etkili olacaktır. 

NOT: Östrojenin gereğinden fazla artışı, yukarıda da bahsettiği]]> Adaçayı Östrojen https://www.ostrojen.gen.tr/adacayi-ostrojen.html Mon, 26 Nov 2018 08:57:04 +0000 Adaçayı Östrojen, Bu mucize bitki, 35-70 santim arasında olan, çiçekleri menekşe şeklinde beyaz tüylü yapraklara sahip, acı tadı olan çok keskin bir kokusu olan, güneşi seven, don olan ve aşırı soğuk bölgelerde pek ye Adaçayı Östrojen, Bu mucize bitki, 35-70 santim arasında olan, çiçekleri menekşe şeklinde beyaz tüylü yapraklara sahip, acı tadı olan çok keskin bir kokusu olan, güneşi seven, don olan ve aşırı soğuk bölgelerde pek yetişmeyen çayırlarda ve dulda yerleri seven bir bitkidir. Çiçek açtığında etrafa çok keskin bir koku yayar. Ada çayı yaprakları griye yakın yeşil renkte ve beyaz tüylüdür. Yaprakların üzerindeki damarlar oldukça belirgindir Ada çayı tarih boyu hem gıdalarla birlikte hemde sağlık için kullanılmıştır. Anadolu ada çayı batı ve güney batı Anadolu bölgesinde çok bol olarak yetişir. Çay yapılarak kullanılmaktadır. Çay yapılarak kullanılması kadınlarda küçülen göğüsleri tekrar büyümesini sağlamaktadır. Bunun sebebi bitkide bulunan östrojen özelliğinden kaynaklıdır. Ada çayı toplama ve kurutma olarak mayıs haziran ayı tercih edilmelidir. Ada çayı etken maddeleri öğlen saatlerinde en yüksek seviyeye kadar çıkmaktadır. Ada çayında etken madde östrojen olarak ortaya çıkar bu da kadınlarda oluşan sıkıntılara çok faydalıdır.

Adaçayı Östrojen İlişkisi

İçerdiğinden dolayı kadınlarda menopoz dönemlerinde yaşadıkları terlemeyi durdurması sebebiyle bu güzel kokulu bitkiyi vazgeçilmezler arasına sokmuştur. Avrupa’nın çeşitli üniversitelerin yapmış olduğu bilimsel olan çalışmaları neticesinde, piyasada ilaç olarak kullanılmasında bir sakıncanın olmadığı kanıtlanmıştır. Kadınlarda görülen östrojen eksikliğinden kaynaklanan menopoza girişi bu bitkinin önlediği tespit edilmiştir. Günlük yaşantımızda iki fincan ada çayı içilmesinde vücudun östrojen dengesini koruduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. 

Ada çayı östrojen sebebiyle erkekler için ise çok güçlü bir uyarıcı etkisi göstermiş ve uyku düzeni bozuk olanlar içinde fayda sağlamıştır. Ada çayı yapmak için bir su bardağı sıcak su için bir tatlı kaşığı ada çayı yeterli olacaktır. Tüm bu yararlara rağmen ada çayını vücuda sağladığı östrojen hormonu nedeniyle, özellikle hamile kadınların kullanması pek önerilmez. Sara hastaları, emziren anneler, çocuk yapma yaşına gelen kadınlar, kalp hastaları, tansiyon hastaları, yaşı küçük olan çocuklar kullanırken aşırıya kaçmamaları önerilmektedir. Geçmiş olsun. 

]]>
Östrojen İçeren Besinler https://www.ostrojen.gen.tr/ostrojen-iceren-besinler.html Mon, 26 Nov 2018 16:06:25 +0000 Östrojen İçeren Besinler; Östrojen hormonu kadınlarda ve erkeklerde bulunur. Fakat kadınlarda daha yüksek seviyede bulunur. Kadınların yumurtalıklarında üretilir ve salgılanır. Genç kızlarda vücut hatlarının belirginleşmesi Östrojen İçeren Besinler; Östrojen hormonu kadınlarda ve erkeklerde bulunur. Fakat kadınlarda daha yüksek seviyede bulunur. Kadınların yumurtalıklarında üretilir ve salgılanır. Genç kızlarda vücut hatlarının belirginleşmesini, genital bölgede tüylenme, kalça bölümünde yağlanma, üreme organlarının aktivitelerinin düzenlenmesi gibi rolleri vardır. Erkeklere oranla kadınlardaki tüylenmenin daha az olmasını östrojen hormonu sağlar. Östrojen hormon salgısını kontrol eden; LH (Lüteinleştirici Hormon) ve FSH (Folikül Stimüleştiren Hormon) hormonlarıdır. Bu iki hormon beyindeki hipotalamus tarafından üretilir. 

Östrjoen hormonunda azalma yada artışlar olabilir. Özellikle menopoz döneminde olan kadınlarda östrojen hormonunda azalma artmalar sık sık olur. Östrojen hormonundaki azalma; yorgunluk, osteoporoz, depresyon ve kemiklerin daha kolay kırılmasına neden olur. Östrojen hormonundaki artış; aniden gelen kramplara, uykuya dalamama  gibi sorunlara neden olur. Bu azalma ve artmalar ile baş edebilmek için non-steroidler veya östrojen bakımından zengin olan besinler tüketilebilir. Fakat non-steroidlerde yan etkiler oldukça çoktur. Bu nedenle doğal yollardan östrojen içeren besinler sayesinde bu takviyeyi almak çok daha sağlıklıdır.

Östrojen İçeren Besinler

Keten Tohumu; Keten tohumun yapısında; fitoöstrojenler, lignanlar olarak bilinir. Keten tohumu özellikle ekmeklerde, salatalarda, mısır gevreklerinde emilimi artırmak amacı ile kullanılır. Ayrıca keten tohumu yemekten sonra kendiniz daha tok hissetmenizi sağlar. Sindirim olaylarına hareketlilik katar.

Tofu; Tofu, soya sütünden elde edilir. Tofunun yapısında izoflavon denilen fitoöstrojenler bulunur. Tofu hem yumuşak hem de sert olarak bulunur. Genel olarak çorbalarda bulunur.

Civanperçemi; Doğal bir östrojen kaynağı bitkiler arasındadır. Ayrıca kadınlarda menopoz döneminde oluşan şikayetleri azaltmaya yardımcı olur.

Soya Yoğurdu; Aynı tofu gibi soya sütünden elde edilir. Fitoöstrojenlerce zengin bir bezin maddesidir.

Anason; Anason bitkisinin yapısında hem östrojen hem de östrojen benzeri maddeler bulunur. Menopoz sorunlarını ve uyku sorunlarını gidermede etkilidir.

Susam; Lignan denilen fitoöstrojenler bakımından zengin olan bir besin maddesidir. Salataların üzerine veya bazı yemeklerin içerisine katılır.

Nohut; Doğal bir fitoöstrojenler kaynağı olan baklagildir. Fitoöstrojenler elbette tam bir östrojen değildir fakat kısmen de olsa östrojen yerine geçer. Nohut, lif ve protein açısından oldukça zengindir.

Bezelye; Bezelye de tıpkı nohut gibi fitoöstrojen kaynağıdır. Östrojen seviyesini artırır. Bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkiye sahiptir. C vitamini ve lif açısından oldukça zengindir.

Kurutulmuş Meyveler; Kayısı, hurma ve erik gibi kurutulmuş olan meyveler vücutta östrojen seviyesini dengeler. Fakat çok fazla tüketilmemelidirler. Çünkü şeker içerikleri yüksektir.

Östrojen İçeren Diğer Besinler; Sarımsak, maydanoz, soya fasulyesi, adaçayı, rezene, ahududu, çilek, brokoli, şeftali, çuha çiçeği yağı, patlıcan, havuç, kabak, biber, patates.
]]>
Erkekte Östrojen Fazlalığı https://www.ostrojen.gen.tr/erkekte-ostrojen-fazlaligi.html Tue, 27 Nov 2018 03:21:21 +0000 Erkekte östrojen fazlalığı: Çok sık karşılaşılmasa da önlem alınması gereken ciddi bir durumdur. östrojen hormonu halk arasında bir deyime kadınlık, dişilik hormonudur. Kadınlarda ve erkeklerde bulunan bu hormon her iki Erkekte östrojen fazlalığı: Çok sık karşılaşılmasa da önlem alınması gereken ciddi bir durumdur. östrojen hormonu halk arasında bir deyime kadınlık, dişilik hormonudur. Kadınlarda ve erkeklerde bulunan bu hormon her iki cinsiyete göre ayrı ayrı limitlerde olması gerekmektedir. Bu limitlerin altı yada üstüne çıkılması durumunda her iki cins içinde risk teşkil eden bir durumdur.

Erkekte östrojen fazlalığı oldukça can sıkıcı, olumsuz sonuçlara neden olabilir. Dişilik hormonu olarak da bilinen bu hormon erkeklerde ilk etapta içgüdüsel bir takım değişikliklere neden olurken zamanla fiziksel değişiklere de yol açabilir. Östrojen hormonu fazla olan erkekler, östrojen hormonu normal değerlerde olan erkeklere oranla, genelde çok daha anlayışlı, kibar, duyarlı ince fikirli olurlar. Yani genel erkek tabirinden biraz uzak çok daha kadıncı düşünceler içinde bulunurlar. Bu tamamen östrojen hormonunun etkisiyle alakalıdır. Bunlar sadece davranışlarda olan değişikliklerdir. Birde östrojen hormonunun fazlalığının fiziksel olan belirtileri vardır.

Erkekte östrojen fazlalığı sonuçları
 • Vücutta tüylerin incelerek dökülmesi (kol, bacak, göğüs, sırt)
 • Sakalların zamanla kaybolması
 • Vücut hatlarının daha oval olması
 • Meme ve kalçalarda büyüme
 • Cinsel arzunun azalması yada tamamen kaybolması
 • Peniste küçülme ve sertleşme sorunu olması
 • Sperm sayısının azalması veya tamamen gelmemesi
Erkekte östrojen fazlalığı yukarıda sayılan oldukça can sıkıcı durumlara neden olmaktadır. Erkeklerde kadınlara oranla çok daha az olan bu hormonun fazlalığı git gide karşı cinse benzemesine neden olur. Erkekte östrojen fazlalığı bir an önce tedavi edilmesi gereken ciddi bir rahatsızlıktır. Eğer tedavi edilmez veya geç kalınırsa ciddi psikolojik sorunlara yol açarak dönüşü zor durumlarla karşılaşılabilir.]]>
Östrojen Fazlalığı https://www.ostrojen.gen.tr/ostrojen-fazlaligi.html Tue, 27 Nov 2018 17:34:29 +0000 Östrojen Fazlalığı, Östrojen hormonu hem kadınlarda hem erkeklerde bulunur. Fakat östrojen hormonu kadınlarda daha fazla bulunur. Genç kızların ergenlik dönemine girdiği zaman yükselir, vücutlarının belirginleşmesini sağlar Östrojen Fazlalığı, Östrojen hormonu hem kadınlarda hem erkeklerde bulunur. Fakat östrojen hormonu kadınlarda daha fazla bulunur. Genç kızların ergenlik dönemine girdiği zaman yükselir, vücutlarının belirginleşmesini sağlar. Östrojen hormonu menstüral döngüyü düzenler ve üreme organlarını da kontrol eder. Kadınların belirli bir yaştan sonra girdiği menopoz döneminde östrojen hormonu yükselir. Bu duruma bazı nedenler etkide edebilir, nedensiz doğal olarak da gelişebilir.

Östrojen Fazlalığı Belirtileri

Hem kadınlarda hem erkeklerde rastlanılan belirtiler; Kilo alma, vücutta şişkinlik, cinsel istekte azalma, stres ve depresyon, baş ağrıları, özgüven eksikliği başlaması, panik atak, hafıza zayıflığı problemleri, yorgunluk ve devamlı bitkinlik hali, aniden gelen kramplar, kalp krizi.

Yalnızca erkeklerde rastlanılan belirtiler; Cinsel ereksiyonda zorlanma, memelerde genişleme, sperm hücre üretiminde azalma, kısırlık, prostat sorunları.

Yalnızca kadınlarda rastlanılan belirtiler;  Özellikle menopoz döneminde ateş basması, vajina enfeksiyonları, regl döngüsünde düzensizlik, memelerde şişkinlik, memelerde aşırı hassasiyet, yumurtalık kistinin oluşması, PMS (Premenstüral Sendrom) yani regl öncesi gerginlik sendromu belirtilerinin yoğunlaşması.

Östrojen Fazlalığı Nedenleri

Östrojen hormonun fazlalaşmasının birçok nedeni vardır. Kadınlarda genel olarak; menopoz döneminde, hamilelik sürecinde, regl döneminde hormonlar dengesizleşir ve bu esnada östrojen hormon seviyesi de artar. Bunların dışında östrojen hormon fazlalığı nedenleri;
 • Bazı kimyasal maddeler östrojen hormonu seviyesini fazlalaştırır.
 • Stres
 • Depresyon
 • Lifli gıdalar bakımından zayıf bir beslenme programı
 • Obezite
 • Kullanılan bazı ilaçların oluşturduğu yan etkiler
 • Karaciğer hastalıkları
 • Kalp hastalıkları
 • Sindirim sistemi sorunları
 • İnsülin direnci
Östrojen Hormonu Fazlalığının Tedavisi

Alkol tüketimi azaltılmalıdır; Alkol karaciğeri zarar verir ve yorar. Bu nedenle östrojen hormonu seviyesinde yükselmeye neden olur. Bunun dışında böbreklere de etki eder ve böbreklerden boşaltımı yapılan östrojeni azaltır.

Doğal olmayan şeyleden uzak durun; Bazı gıdalar hormon takviyesi ile büyüme ve gelişme gösterir. Büyüme hormonu takviyesi ile gelişme göstermiş gıdalardan uzak durulmalıdır. Bu maddeler östrojen hormonu seviyesinde fazlalık nedenidir. Bunun dışında plastik maddeler ve güzellik amacı ile kullanılan kozmetik ürünler de östrojen seviyesini artırır.

Soya ürünleri ve soya fasulyesi tüketimi; Soya fasulyesi ve soya ürünleri tüketiminden uzak durun. Soyanın yapısında izoflavon adı verilen madde sebebi ile östrojen hormonu artar ve testosteron hormonu seviyesi azalır. 

Sağlıklı olan kilonuzu koruyun; Östrojen hormonu yağ hücreleri tarafından üretilir. Bu nedenle fazla kilo alımı ve obezite östrojen hormonu seviyesini artırır. Bu yüzden fazla kilolarınız varsa kurtulun, kilonuz ideal ise koruyun.

Egzersiz yapın; Östrojen hormonu yağ hücreleri tarafından üretildiğinden  yapılan egzersizler ile yağ dokuyu azaltırsınız ve östrojen hormonu üretiminde yavaşlama olur.

Vücuda çinko takviyesi yapın; Çinko elementi östrojen hormonu ve testosteron hormonu dengesinde rol oynar. Bu nedenle çinko bakımından zengin olan yiyeceklerden bol yiyin. Çinko bakımından zengin olan yiyecekler; sığı eti veya diğer kırmızı etler, kuruyemişler ve sebzelerdir. Veya çinko ilaveli ürünleri kullanabilirsiniz.

Brokoliyi bol bol tüketin; Brokolinin yapısından DIM adı verilen bir madde vardır. Bu madde sayesinde östro]]> Östrojen İçeren Meyveler https://www.ostrojen.gen.tr/ostrojen-iceren-meyveler.html Tue, 27 Nov 2018 18:51:32 +0000 Östrojen İçeren Meyveler, Hem erkek hem de kadınların vücudunda üretilen bir hormon olan östrojen hormonları kadınlarda erkeklere oranla daha fazla miktarda bulunur. Göğüs bölgesi ve leğen kemiğinin gelişmesi ile beraber uylu Östrojen İçeren Meyveler, Hem erkek hem de kadınların vücudunda üretilen bir hormon olan östrojen hormonları kadınlarda erkeklere oranla daha fazla miktarda bulunur. Göğüs bölgesi ve leğen kemiğinin gelişmesi ile beraber uyluk ve kalçada yağ oranının artmasına katkısı olan östrojen aynı zamanda kadın vücudunun erkek vücuduna göre daha az tüylü olmasını sağlar. Üreme organların görevlerini düzenleyen östrojen hormonu seviyesinde bazı durumlarda özellikle de menopoz döneminde birtakım düzensizlikler yaşanabilir. Östrojen hormonunun vücutta yüksek olması uykusuzluk ve vücutta oluşacak kramplara yol açarken düşük östrojen oranı kemik yapısında incelme, yorgunluk, depresyon ve osteoporoza yol açabilir. Östrojen hormonunun vücuda yeterli miktarda olması için bir takım ilaçlar mevcuttur. Ancak vücutta birçok yan etki oluşturacak olan non steroid kullanımı yerine östrojen içeren meyvelerin tüketilmesi ile östrojen dalgalanmaları büyük bir oranda düzene girer.

Östrojen içeren meyveler nelerdir

Kayısı, östrojen seviyesi düşük yada yüksek olan kişiler kayısı meyvesi sayesinde bu hormonun dengelenmesini sağlayabilir. Östrojen hormonun yerine geçebilecek olan bu meyve östrojen hormonu görevine sahip olan fitoöstrojen içerir.

Çilek, yüksek miktarda C vitamini içeren çilek sağlığı olan faydasının yanı sıra aynı zamanda östrojen içeren meyveler arasında sayılabilir. Çilek bununla beraber içerdiği manganez minerali sayesinde östrojen seviyesinin düşük olmasından kaynaklanan kemik yapısında yaşanacak olan zayıflığın giderilmesine yardımcı olur.

Şeftali, taze ve organik olarak tüketilen şeftali östrojen seviyesinde yaşanan dalgalanmaların düzene girmesi için oldukça yardımcı olan bir meyvedir. 

Erik, özellikle de kurutulmuş erik östrojen seviyesini artırma özelliğine sahiptir. Östrojen seviyesi düşük olan kişiler östrojen içeren meyveler arasında sayılabilecek erik meyvesini kurutarak ya da taze olarak tüketebilir.

Kiraz, içerisinde bulunan doğal şekerden dolayı oldukça sağlıklı bir meyve olan kiraz iyi bir fitoöstrojen kaynağıdır. Kiraz tüketimi vücutta östrojen hormonunun dengelenmesine katkı sağlar.

Üzüm, östrojen içeren meyveler arasında yer alan üzüm, fitoöstrojen etkiye sahip olan meyveler sınıfına girer. Taze olarak tüketilebileceği gibi kurutularak da tüketilen üzüm fitoöstrojen etkisi yaparak östrojen oranının normal seviyede olmasını sağlar ve bu sayede kişinin yaşam kalitesi büyük bir oranda artmış olur.
]]>
Adaçayı Östrojen Hormonu https://www.ostrojen.gen.tr/adacayi-ostrojen-hormonu.html Wed, 28 Nov 2018 13:16:11 +0000 Adaçayı Östrojen Hormonu, En çokta kadınlık hormonu olarak bilinen östrojen hormonu, kadınların hayatı için oldukça önemli bir hormondur. Erkeklerde de az miktarda bulunan bu hormonun vücutta az ya da çok üretilmesi birtakım Adaçayı Östrojen Hormonu, En çokta kadınlık hormonu olarak bilinen östrojen hormonu, kadınların hayatı için oldukça önemli bir hormondur. Erkeklerde de az miktarda bulunan bu hormonun vücutta az ya da çok üretilmesi birtakım rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Kadınların adet döngüsü için oldukça önemli bir hormon olan östrojen hormonu, kadınların menopoz döneminde düşerken, yumurtalık faaliyetlerinin bozulması neticesinde ise yükselebilir. Östrojen hormonununda yaşanan bu düzensizlikler de kişi de birçok olumsuz durumun ortaya çıkmasına neden olur. Bu hormonun fazla üretilmesi selülit, kalçada yağ birikmesi ve armut tipi şişmanlık gibi durumlara yol açarken, az salgılanan östrojen hormonu kadınlarda tüylenme problemine neden olabilir.  Östrojen eksikliği birtakım doğal ve bitkisel yöntemlerle giderilebilir. Bu hormonu içeren birtakım bitki, meyve ve bitkisel çaylar mevcuttur. Adaçayı östrojen hormonu içeriği sayesinde östrojen hormonu açığını kapatabilecek en doğal bitki preparatları arasında yer alır.

Adaçayı östrojen hormonu bulunan bitki çayları arasında en sık kullanılanıdır. Vücuda östrojen hormonunun doğal olarak alınması sağlık açısından oldukça yararlı olabileceği için östrojen hormonu eksikliğinde bir takım takviyelerin yapılması yerine bitkisel yöntemlerin kullanılması çok daha faydalı olacaktır. Bu nedenle adaçayı östrojen hormonu açısından oldukça önem taşıyan bir bitki çayıdır. Östrojen hormonu takviyelerinin yan etkilerinden kurtulmak için doğal yollarla östrojen seviyesinin artmasını isteyen kadınlar bu eksiklikten kaynaklanan bir takım hastalıkların ortaya çıkmasını önlemek için bu konu ile ilgili bilinçli olmalıdır.

Adaçayı östrojen hormonu, adaçayı doğal östrojen içermesi bakımından vücutta östrojen hormonu salgısının artmasına yardımcı olur ve özellikle de menopoz döneminde ortaya çıkacak olan gece terlemesi ve ateş basması gibi belirtileri ortadan kaldırır. Özellikle de emziren anneler, çocuk sahibi olmak isteyen eşler ve üreme çağında olan erkekler tarafından tüketilmesi önerilen adaçayı kendine has aromatik kokusu ve tadı ile oldukça severek tüketilebilecek bir bitki çayıdır. Bulunması ve maliyeti oldukça düşük olan adaçayı östrojen hormonunun yerine geçecek fitoöstrojen olarak adlandırılan doğada bitkisel olarak bulunan bir madde içerir ve bu sayede östrojen seviyesinin düşük olmasından dolayı ortaya çıkacak birtakım şikayetlerin giderilmesine yardımcı olur. Sabah kahvaltılarında ya da sabah ve akşam olmak üzere günde 2 fincan adaçayı tüketimi vücudun doğal östrojen dengesine oldukça olumlu katkı sağlayacağı gibi aynı zamanda cinsel gücü artırıcı etkiye sahiptir.
]]>
Östrojen İçeren İlaçlar https://www.ostrojen.gen.tr/ostrojen-iceren-ilaclar.html Thu, 29 Nov 2018 01:51:59 +0000 Östrojen içeren ilaçlar, Östrojen vücutta kendi kendine salgılanan doğal bir hormondur. Bu hormonun vücutta yetersiz bir biçimde görülmesi ile birlikte bir takım sorunlar meydan gelebilir. İnsanların sağlıklı bir yapıya Östrojen içeren ilaçlar, Östrojen vücutta kendi kendine salgılanan doğal bir hormondur. Bu hormonun vücutta yetersiz bir biçimde görülmesi ile birlikte bir takım sorunlar meydan gelebilir. İnsanların sağlıklı bir yapıya sahip olabilmeleri için vücutta bulunan östrojen hormonu miktarının ortalama düzeyin üstünde olması gerekmektedir. Bu hormon en fazla kadınlarda bulunmaktadır. Erkeklerde ise bu hormonun fazla olması hormonsal birçok hastalığa neden olmaktadır. 

Östrojen içeren ilaçlar hangileridir
 • Tarlusal: Bu ilaç vücutta bulunan östrojen hormonunu koruyarak çoğalmasına yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra hormonsal eksikliklerden dolayı meydana gelmiş olan rahatsızlıkların de ilerlemesine engel olur. 
 • Estradiol: İçerisinde bulunan maddeler sayesinde hormon yapısını korur ve hormonsal hastalıkların oluşmasına engel olur. Bunun yanı sıra vücutta bulunan hormon seviyesinin yükselmesine yardımcı olur. Doktor tavsiyesi ile alınan bu ilaç hormonsal sorunlar için oldukça önemlidir. 
 • Gynelle: Enjektör ile birlikte vücuda verilmekte olan bu ilaç östrojen hormonunun yükselmesine fayda sağlamaktadır. Bunun yanı sıra hormonsal nedenlerden dolayı meydana gelmiş olan rahatsızlıkların tedavisine ve oluşacak hastalıkların önlenmesine yardımcı olmaktadır. 
 • Divina: İçerisinde bulunan maddeler hormonsal hastalıkların düzelmesine yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra hormon hastalıklarını önleyerek östrojen hormonu miktarının vücutta ki seviyesinin korunmasına yardımcı olur.
 • Dostinex: Östrojen içeren ilaçlar arasında en fazla tavsiye edilen türdür. İçerisinde bulunan maddeler vücutta bulunan östrojen hormonunu yükselmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca bayanların adet dönemlerinde vücutta bulunan östrojen miktarını azalmasına engel olarak sağlıklı bir regl döneminin oluşmasına yardımcı olur. 
 • Estrogen: Bu ilaç ise krem şeklinde kullanılmaktadır. Doktorların tavsiyesi üzerine alınan bu kremin kullanım şeklide doktorlar tarafından belirlenmektedir. 
 • Premarin: Krem şekline olan bu ilaç hormonların yapısını korumaktadır. Kullanım şekli ve sıklığı doktorlar tarafından belirlenmektedir. Bunun yanı sıra gerektiğinden fazla kullanılması halinde bir takım deri sorunların meydana gelebilir. 
Östrojen içeren ilaçlar yapılarında bulundurdukları maddeler bakımında vücuda karşı büyük bir fayda sağlamaktadırlar. Bu hormonun vücutta ki seviyesini arttırmak için ve hormonların yapısını korumak için bitkisel gıdalar tüketmek oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra düzenli olarak spor yapılmalıdır. Yeterli ve dengeli beslenme bu hormonun seviyesini yükseltmek için oldukça önemlidir. Soya sütü, soya peyniri ve bu gibi soya içeren yiyecekler östrojen hormonu için oldukça yararlı besinlerdir. Bunun yanı sıra bal kabağı, brokoli, taze fasulye, patates, ahududu, keten tohumu ve sarımsak gibi besinlerde bu hormonun vücuttaki seviyesinin korunmasına ve artmasına yardımcı olur. 
]]>
Hamilelikte Östrojen Seviyesi https://www.ostrojen.gen.tr/hamilelikte-ostrojen-seviyesi.html Thu, 29 Nov 2018 10:36:11 +0000 Hamilelikte Östrojen Seviyesi, anne adayının bebeği taşımaya ve emzirmeye başlamasında önemli rol oynar. Birçok önemli etkisi bulunan bu hormon gebelik sürecinde oluşan embriyonun rahimin iç taraftaki yüzeyine bağlanmasın Hamilelikte Östrojen Seviyesi, anne adayının bebeği taşımaya ve emzirmeye başlamasında önemli rol oynar. Birçok önemli etkisi bulunan bu hormon gebelik sürecinde oluşan embriyonun rahimin iç taraftaki yüzeyine bağlanmasını sağlamaktadır. Bu nedenle östrojen hormonunun yeterli seviyede olması önemlidir.

Östrojen için normal değerler
 • Menopoz dönemi öncesi 60-400 pg/ml arası
 • Menopoz döneminde 130 pg/ml
 • Gebeliğin ilk 3 aylık dönemi 38 pg/ml 
 • Gebeliğin 2-3 ayında 38-140 pg/ml arasında
 • Gebeliğin son 3 ayında 31-460 pg/ml arasında
Erkekler için, 10-130 pg/ml altında olmalıdır.

Östrojen hormonu ne gibi etkiler yapmaktadır
 • Yumurtalıklarda bulunan granulosa hücrelerinden salgılanan östrojen hormonu kadınlarda adet döngüsünde, göğüslerin büyümesinde, boyun uzamasında ve kadının fiziksel durumunun oluşmasında oldukça önemli yeri olan bir steroid hormonudur. Kadınlarda ve erkeklerde bulunur ama kadının üreme döneminde seviyesi yüksek olur.
 • Kadınlarda göğüslerin büyümesini sağlamanın dışında ses incelmesini sağlamaktadır. Kalçalarda şekillenmeye ve dudaklarda büyümeye neden olmaktadır. Kanın içerisindeki kolesterol seviyesinin düşmesini sağlar. Rahimin büyümesini ve vajinanın kaygan hale gelmesini sağlar. Genital bölgede kıllanmayı, memelerin dolgunlaşmasını ve meme başlarının daha koyu renkli olmasını sağlamaktadır.
 • Regl kanamasının başlangıç seviyesinin ilk gününde bu hormonun artışı minimum seviyeden itibaren başlar. Kadında yorgunluk veya ağrılara karşı doping etkisi yapmaktadır. Östrojen hormonu seviyesi arttıkça kadın kendini daha dinç hisseder. 
 • Eğer östrojen hormonu azalırsa ciltte kırışmalar başlar. Bazı bölgelerde yağ birikimi başlar.
Yukarıda verilen hamilelikte östrojen seviyesi değerleri test yapılan laboratuvar ortamına, kullanılan test metoduna ve test yapılırken kullanılan cihaza bağlı olarak değişebilir. Ayrıca kadınlarda adet dönemide değişikliğe neden olan önemli etkenlerden biridir.
]]>
Östrojen Artıran İlaçlar https://www.ostrojen.gen.tr/ostrojen-artiran-ilaclar.html Fri, 30 Nov 2018 09:23:32 +0000 Östrojen arttıran ilaçlar vücutta bulunan östrojen miktarının artmasına yardımcı olan ve yapısında bu tür maddeleri bulunduran ilaçlardır. Vücutta kendi kendine salgılanan bu hormon doğal bir şekilde bulunmaktadı Östrojen arttıran ilaçlar vücutta bulunan östrojen miktarının artmasına yardımcı olan ve yapısında bu tür maddeleri bulunduran ilaçlardır. Vücutta kendi kendine salgılanan bu hormon doğal bir şekilde bulunmaktadır. Bu hormonun vücutta yetersiz bir biçimde görülmesi ile birlikte bir takım sorunlar meydan gelebilir ve hatta hayatı sorunlar ortaya çıkabilir. İnsanların sağlıklı bir yapıya sahip olabilmeleri için vücutta bulunan östrojen hormonu miktarının ortama düzeyin üstünde olması gerekmektedir. Bu hormon en fazla kadınlarda bulunmaktadır. Erkeklerde ise bu hormonun fazla olması hormonsal bir çok hastalığa neden olmaktadır.

Östrojen artıran ilaçlar nelerdir

 • Tarlusal: Bu ilaç vücutta bulunan östorjen hormonunu koruyarak çoğalmasına yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra hormonsal eksikliklerden dolayı meydana gelmiş olan rahatsızlıkların de ilerlemesine engel olur. 
 • Estradiol: İçerisinde bulunan maddeler sayesinde hormon yapısını korur ve hormonsal hastalıkların oluşmasına engel olur. Bunun yanı sıra vücutta bulunan hormon seviyesinin yükselmesine yardımcı olur. Doktor tavsiyesi ile alınan bu ilaç hormonsal sorunlar için oldukça önemlidir. 
 • Gynelle: Enjektör ile birlikte vücuda verilmekte olan bu ilaç östrojen hormonunun yükselmesine fayda sağlamaktadır. Bunun yanı sıra hormonsal nedenlerden dolayı meydana gelmiş olan rahatsızlıkların tedavisine ve oluşacak hastalıkların önlenmesine yardımcı olmaktadır. 
 • Divina: İçerisinde bulunan maddeler hormonsal hastalıkların düzelmesine yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra hormon hastalıklarını önleyerek östojen hormonu miktarının vücutta ki seviyesinin korunmasına yardımcı olur.
 • Dostinex: Östrojen artıran ilaçlar arasında en fazla tavsiye edilen türdür. İçerisinde bulunan maddeler vücutta bulunan östrojen hormonunu yükselmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca bayanların adet dönemlerinde vücutta bulunan östrojen miktarını azalmasına engel olarak sağlıklı bir adet döneminin oluşmasına yardımcı olur. 
 • Estrogen: Bu ilaç ise krem şeklinde kullanılmaktadır. Doktorların tavsiyesi üzerine alınan bu kremin kullanım şeklide doktorlar tarafından belirlenmektedir. 
 • Premarin: Krem şekline olan bu ilaç hormonların yapısını korumaktadır. Kullanım şekli ve sıklığı doktorlar tarafından belirlenmektedir. Bunun yanı sıra gerektiğinden fazla kullanılması halinde bir takım deri sorunların meydana gelebilir. 

Östrojen artıran ilaçlar yapılarında bulundurdukları maddeler bakımında vücuda karşı büyük bir fayda sağlamaktadırlar. Bu hormonun vücutta ki seviyesini arttırmak için ve hormonların yapısını korumak için bitkisel gıdalar tüketmek oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra düzenli olarak spor yapılmalıdır. Yeterli ve dengeli beslenme bu hormonun seviyesini yükseltmek için oldukça önemlidir.

]]>
Erkeklerde Östrojen https://www.ostrojen.gen.tr/erkeklerde-ostrojen.html Fri, 30 Nov 2018 10:44:31 +0000 Erkeklerde östrojen: Bir diğer adıyla kadınlık, dişilik hormonu olarak bilinen östrojen hormonu sadece kadınlarda bulunan bir hormon değildir. Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de östrojen hormonu salgılanır. Sadece kadınla Erkeklerde östrojen: Bir diğer adıyla kadınlık, dişilik hormonu olarak bilinen östrojen hormonu sadece kadınlarda bulunan bir hormon değildir. Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de östrojen hormonu salgılanır. Sadece kadınlara göre daha az randa bulunur bu da erkeklerin ve kadınların cinsiyet kimliklerini belirlemelerinde yardımcı olur.

Erkeklerde östrojen olması gereken miktarın altında veya üstündeyse sıkıntılı bir durumun habercisi olabilir. Erkeklerde östrojenle hormonuyla ilgili bir sıkıntı var ise bu ilgili doktorlar tarafından en uygun şekilde tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Erkeklerde östrojen azlığı onları panik atak, aşırı sinirlilik, endişe, uzun süreli stres gibi bir takım psikolojik rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bunun yanında cinsel duygularında azalma ve kısırlık sebebi bile olarak gösterilebilir. Östrojen fazlalığı ise erkeklerde hem ruhsal hem de bedensel bir çok sıkıntının temel nedenidir. Erkeklerde östrojen fazlalığı, az olması durumuna göre çok daha belirgindir. Yani östrojen hormonu yüksek olan bir erkeği görsel olarak tespit etmek, az olana oranla çok daha kolaydır. Bununla beraber östrojen hormonunun fazlalığı az olması durumuna göre çok daha zor ve mutlaka tedavi gerektiren bir durumdur. Bunun nedeni ise östrojen yüksekliği erkeklik kimliğini kaybetmeye kadar bile gitmektedir.

Erkeklerde östrojen fazlalığı belirtileri
 • Kadınsı davranışlar ve düşünceler
 • Diğer erkeklere oranla çok daha duygusal, iyimser, anlayışlı ve sakin
 • Ses tonunda incelme
 • Vücut hatlarında ovalleşme ve belirginleşme
 • Meme ve kalçalarda yağlanma ve belirginleşme
 • Meme kanseri olma olasılığı
 • Cinsel istekte azalma veya tamamen uzaklaşma
 • Vücuttaki tüylerin incelerek dökülmesi ve sakalların kaybolması
 • Peniste küçülme ve sperm sayısında azalma yada tamamen sperm gelememesi
Erkeklerde östrojen eksiliği ve fazlalığı yukarıda verildiği gibidir. Her iki koşulda da tedavi gerektiren durumlar söz konusudur. Östrojen hormonu genellikle fazla olduğu durumlarda çok daha öncelikli tedavi edilmesi gerekmektedir. Bununla beraber bazen istisna sayılacak durumlarda erkeklerde bazı psikolojik hastalıkların tedavisinde östrojen seviyesini vücuda yan etki yapmayacak şekilde yükseltme gibi işlemler uygulanmıştır. Yani özetlemek gerekirse erkeklerde östrojen erkeklik kimliklerini belirlemede rol oynayan önemli hormonlar arasında yer almaktadır ve azlığı da fazlalığı da kontrol altına alınmazsa ciddi sonuçlar doğurabilir. 
]]>
Östrojen Hormonu İlaçları https://www.ostrojen.gen.tr/ostrojen-hormonu-ilaclari.html Sat, 01 Dec 2018 07:39:24 +0000 Östrojen hormonu ilaçları, ile vücutta oluşmuş olan hastalıkların tedavisi kolaylık ile sağlanır. Östrojen hormonu bayanlarda daha fazla bulunmaktadır. Erkeklerde ise bu hormonun fazla olması çeşitli hormon bozuklukları Östrojen hormonu ilaçları, ile vücutta oluşmuş olan hastalıkların tedavisi kolaylık ile sağlanır. Östrojen hormonu bayanlarda daha fazla bulunmaktadır. Erkeklerde ise bu hormonun fazla olması çeşitli hormon bozukluklarına neden olabilir. Bu nedenden dolayı östrojen hormonunun vücuda yeteri kadar alınması gerekmektedir. Yeteri kadar alınmayan hormonlar çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra östrojen hormonunun az olması menopoza davetiye çıkartır. Bu hormonun vücutta bulunan seviyesini korumak ve arttırmak için bir takım ilaçlar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra doğada bulunan bitkiler de bu hormonu içerisinde barındırmaktadır. Tedavisi oldukça basit olan bu yöntemle birlikte hormonsal sorunların vücuttan atılması oldukça basittir. Ayrıca bu tür tedavi yöntemlerinin vücuda ve organlara karşı hiçbir zararı bulunmamaktadır. 

Östrojen hormonu ilaçları 

 • Tarlusal
 • Estradiol 
 • Gynelle 
 • Divina
 • Estrogen 
 • Premarin 

Östrojen hormonu ilaçlarının faydaları

 • Bu ilaçların içerisinde bulunan maddeler östrojen miktarının arttırarak sağlıklı bir vücut yapısı sunmaktadır. Ayrıca hormonsal sorunların düzelebilmesi için tüketilmesi gerekmektedir. 
 • Bunun yanı sıra protein ve mineral özelliği bakımından zengin olan bu ilaçların düzenli ve dengeli olarak tüketilmesi gerekmektedir. İlaçların yanı sıra gıdalar arasında da en fazla protein ve mineral içeren besinler bal kabağı, brokoli, taze fasulye, ahududu, keten tohumu ve çilektir. 
 • Vücudun şeker ihtiyacının meyveler ile alınması son derece önemli bir durumdur. Doğal olarak üretilmeyen şekerlerden uzak durulaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra karbonhidrat tüketiminin de azaltılması gereklidir. Bu sayede vücudun dengesi korunmuş olur ayrıca östrojen hormonunun artmasına yardımcı olur. Bu tür unsurların oluşmaması için fayda sağlayan hormon ilaçları bulunmaktadır.
 • Hormon ilaçları, hormonların artması ve hormonların korunması için son derece önemli olan ilaçlardır. Bu ilaçlar sayesinde hormonların neden olduğu hastalıklar vücutta atılır.

Östrojen hormonu ilaçları yanı sıra sağlıklı ve yeterli beslenmeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra östrojen oranının artması için stresten uzak durulmalıdır. Tüm bu işlemlerin yanı sıra doktorların vermiş olduğu ilaçlarında düzenli ve dengeli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Gereğinden fazla kullanılan ilaçlar hormonsal bozuklukların tedavisine etki etmezler.

]]>
Östrojen Hormonu Eksikliği https://www.ostrojen.gen.tr/ostrojen-hormonu-eksikligi.html Sun, 02 Dec 2018 06:44:37 +0000 Östrojen hormonu eksikliği, Cinsiyete göre farklı değerlerde olması gereken östrojen hormonu eksikliği her iki cins içinde oldukça ciddi sonuçlar doğurabilir. Östrojen halk arasında bir diğer adı ile kadınlık yada dişi Östrojen hormonu eksikliği, Cinsiyete göre farklı değerlerde olması gereken östrojen hormonu eksikliği her iki cins içinde oldukça ciddi sonuçlar doğurabilir. Östrojen halk arasında bir diğer adı ile kadınlık yada dişilik hormonu olarak da bilinmektedir. Fakat sadece kadınlarda değil erkeklerde de görülen ve yapı gereği olması gerek bir hormondur. 

Östrojen hormonu eksikliği etkileri

Kadın ve erkek fark etmez her iki cinsiyet grubunda da risk teşkil eder. Ama genellemem yapılacak olursa adı üstünde kadınlık hormonu olan östrojen hormonu kadınlarda eksik olması durumunda erkeklerde eksik olması durumuna göre çok daha can sıkıcı sonuçlar verir. Erkelerde ise östrojen eksikliği kadınlardaki eksikliğe göre çok daha kolay baş edilebilir durumdadır. görsel olarak bakıldığında östrojen hormonu eksikliği erkeklerde gözle direk olarak tespit edilemeyebilir. Fakat kadınlarda östrojen hormonu eksikliği görsel olarak bakıldığında çok kolay tespit edilebilir. Kadınlarda östrojen hormonu eksikliği erkeklere oranla çok daha belirgin ve gözle görülür şekildedir. Bunun nedeni ise östrojen hormonunun dişilik hormonu olarak kadınların cinsel oluşumunda önemli rol oynamasıdır. Erkek ve kadınlarda östrojen hormonu azlığı şu şekillerdedir.

Kadınlarda östrojen hormonu eksikliği
 • Ses tonunda kalınlaşma
 • Sakal ve bıyıkların oluşması
 • Vücut kıllarında yoğunlaşma ve sertleşme
 • Göğüs, sırt, bel ve boyun bölgelerinde kıllanma başlaması
 • Vücut hatlarının kaslanması
 • Adet döngülerinin değişmesi ve düzensizleşesi hatta bazen tamamen adetin kesilmesi
Erkeklerde östrojen hormonu eksiliği
 • Aşırı sinirlilik
 • Uzun süreli stres
 • Kaygı ve endişe durumu
 • Psikolojik rahatsızlar
Östrojen hormonu eksikliği kadınlarda ve erkelerde bu şekilde sonuçlara neden olmaktadır. Östrojen hormonu eksikliği özelikle kadınlarda oldukça ciddi tedavi gerektiren bir durumdadır. Erkeklerde östrojen hormonu eksikliği belirli ilaçlar ve psikologların yardımıyla aşılacak şekildeyken kadınlar da östrojen hormonu eksikliği oldukça derin ve ciddi bir tedavi süreci gerektirmektedir. Kadınlarda önlem alınmazsa östrojen hormonu azlığı cinsiyet değiştirme isteğine kadar giden bir hal alabilir.
]]>
Östrojen Hormonunu Artıran Yiyecekler https://www.ostrojen.gen.tr/ostrojen-hormonunu-artiran-yiyecekler.html Sun, 02 Dec 2018 15:42:30 +0000 Östrojen Hormonunu  Artıran Yiyecekler, Erkeklerde de bulunan östrojen hormonu, aslında bir kadınlık hormonudur.Kadınlar menapoz dönemine girene kadar, östrojen hormonu normal seviyede bulunur. Menopoz döneminde kadınların östro Östrojen Hormonunu  Artıran Yiyecekler, Erkeklerde de bulunan östrojen hormonu, aslında bir kadınlık hormonudur.Kadınlar menapoz dönemine girene kadar, östrojen hormonu normal seviyede bulunur. Menopoz döneminde kadınların östrojen seviyeleri önemli ölçüde azalır. Östrojenle ilgili sıkıntılar adet düzensizlikleri, yumurtalık kistleri ve meme kanseri ile yakından ilgilidir. Kadınlarda Östrojen hormonundaki herhangi bir dengesizlik mevcutsa bu sorunu, kan testi yaptırarak öğrenmek mümkündür. 

Östrojen Hormonunu Artıran Yiyecekler Hangileridir

Kadınlar, menapoz döneminde östrojen hormonu eksikliğini, farklı şekillerde geçirirler. Kimileri hiç rahatsızlık hissetmezken, bir kısmı erken yaşlanma, kemik erimesi, vücutta hasarlar, uykusuzluk ve gün içinde sık sık ateş nöbetleri yaşamaktadır. Ruhsal gerginlikler, kadınlığını, doğurganlığını yitirme korkusu ve fiziksel değişimler gözlenmektedir. Kısaca kadının kabus dolu günleri ve yıllarıdır. Bunca sorunu bir nebze hafifletmek için, ilk iş olarak kendimizi bırakmadan, her şeyden önce sağlıklı bir bedene sahip olmaya çalışmalıyız. Kilomuz, boy ölçümüzle orantılı olmalıdır. Düzenli ve sağlıklı beslenmeliyiz. Her gün uzun yürüyüşler ve egzersizler yapmalıyız. Karbonhidratlı yiyecek, yağ, şeker ve enerji veren içeceklerden uzak durmalıyız. Öncelikle doktora başvurup, östrojen hormonu seviyemizi öğrenmemiz gerekmektedir. Çünkü düşük Östrojen seviyesi kadar, yüksek östrojen miktarı da vücuda zarar verebilir. 

Östrojen hormonunu artıran yiyecekler
 • Baklagiller östrojen hormonu açısından oldukça zengin gıdalardır. Vücutta östrojen hormonunu yükselterek, sanki gerçek hormon gibi vazife yapmaya devam ederler. Mercimek, bezelye, nohut, fasulye ve soya fasulyesi gibi gıdalarla beslenmek, bu açıdan çok önemlidir.
 • Sarımsak, maydanoz, rezene, ahududu, ada çayı, brokoli, çilek, şeftali gibi yiyecek ve içecekler de östrojen hormonu bakımından zengindir. 
 • Kuru meyvelerden kayısı, hurma ve erik östrojen seviyesini dengeler ve kalori içeren şekerli yiyeceklerden uzak kalmamızı sağlar.
 • Keten tohumu, tofu, soya yoğurdu, susam gibi gıdaları direk yiyebilir veya diğer yiyeceklerimize katarak tüketebiliriz.
 • Günde iki bardak kahve östrojen seviyesinin yükselmesine yardımcı olacaktır.
 • C vitamini açısından zengin kivi, domates, portakal, kavun, narenciye, şeftali, muz, enginar kuşkonmaz, havuç, karnabahar ve mısır tüketmeliyiz.
 • Biber, lahana, ıspanak, pancar, karahindiba yeşillikleri, şalgam, kabak, pazı fesleğen gibi gıdaları belirli ölçüde tüketmeliyiz.
 • Tam tahıllı makarna, esmer pirinç, ton balığı, sığır eti, karaciğer, hindi eti, patates, avokado, fıstık gibi gıdalar östrojen hormonu açısından zengin olduğu için düzenli ve normal ölçülerde tüketmek gerekir.
Östrojen bakımından zengin gıdaları tüketirken, dikkat temek gerekir. çünkü fazlası göğüs kanserini tetikleyebilir. Sigara, fazla spor ve egzersiz de vücuttaki östrojen hormonu seviyesini düşürmektedir. 
]]>
Östrojen Hormonu Nasıl Arttırılır https://www.ostrojen.gen.tr/ostrojen-hormonu-nasil-arttirilir.html Mon, 03 Dec 2018 10:40:48 +0000 Östrojen Hormonu Nasıl Arttırılır:  Östrojen hormonu erkeklerde ve kadınlarda bulunmaktadır. Bu hormonu vücut kendiliğinden salgılar. Kadınlar menopoz dönemine girene kadar, östrojen hormonu normal Östrojen Hormonu Nasıl Arttırılır:  Östrojen hormonu erkeklerde ve kadınlarda bulunmaktadır. Bu hormonu vücut kendiliğinden salgılar. Kadınlar menopoz dönemine girene kadar, östrojen hormonu normal seviyede  bulunur. Menopoz döneminde kadınların östrojen seviyeleri önemli ölçüde azalır. Östrojenle ilgili sıkıntılar adet düzensizlikleri, yumurtalık kistleri ve meme kanseri ile yakından ilgilidir. Kadınlarda Östrojen hormonundaki her hangi bir dengesizlik mevcutsa bu sorunu, kan testi yaptırarak öğrenmek mümkündür. 

Östrojen Hormonu Nasıl Artırılır, Neler Yapmak Gerekir

Kadınlar, menopoz döneminde östrojen hormonu eksikliğini, farklı şekillerde geçirirler. Kimileri hiç rahatsızlık hissetmezken, bir kısmı erken yaşlanma, kemik erimesi, vücutta hasarlar, uykusuzluk ve gün içinde sık sık ateş nöbetleri yaşamaktadır. Ruhsal gerginlikler, kadınlığını, doğurganlığını yitirme korkusu ve fiziksel değişimler gözlenmektedir. Kısaca kadının kabus dolu günleri ve yıllarıdır. Bunca sorunu bir nebze hafifletmek  için, ilk iş olarak kendimizi bırakmadan, her şeyden önce sağlıklı bir bedene sahip olmaya çalışmalıyız. Kilomuz, boy ölçümüzle orantılı olmalıdır. Düzenli ve sağlıklı beslenmeliyiz. Her gün uzun yürüyüşler ve egzersizler yapmalıyız. Karbonhidratlı yiyecek, yağ, şeker ve enerji veren içeceklerden uzak durmalıyız. Öncelikle doktora başvurup, östrojen hormonu seviyemizi öğrenmemiz gerekmektedir. Çünkü düşük Östrojen seviyesi kadar, yüksek östrojen miktarı da vücuda zarar verebilir.Östrojen hormonunu artıran yiyecekleri sıralamak istersek;

 • Baklagiller östrojen hormonu açısından oldukça zengin gıdalardır. Vücutta östrojen hormonunu yükselterek, sanki gerçek hormon gibi vazife yapmaya devam ederler. Mercimek, bezelye, nohut, fasulye ve soya fasulyesi gibi gıdalarla beslenmek, bu açıdan çok önemlidir.
 • Sarımsak, maydanoz, rezene, ahududu, adaçayı, brokoli, çilek, şeftali gibi yiyecek ve içecekler de östrojen hormonu bakımından zengindir. 
 • Kuru meyvelerden kayısı, hurma ve erik östrojen seviyesini dengeler ve kalori içeren şekerli yiyeceklerden uzak kalmamızı sağlar.
 • Keten tohumu, tofu, soya yoğurdu, susam gibi gıdaları direk yiyebilir veya diğer yiyeceklerimize katarak tüketebiliriz.
 • Günde iki bardak kahve östrojen seviyesinin yükselmesine yardımcı olacaktır.
 • C vitamini açısından zengin kivi, domates, portakal, kavun, narenciye, şeftali, muz, enginar kuşkonmaz, havuç, karnabahar ve mısır tüketmeliyiz.
 • Biber, lahana, ıspanak, pancar, karahindiba yeşillikleri, şalgam, kabak, pazı fesleğen gibi gıdaları belirli ölçüde tüketmeliyiz.
 • Tam tahıllı makarna, esmer pirinç, ton balığı, sığır eti, karaciğer, hindi eti, patates, avokado, fıstık gibi gıdalar östrojen hormonu açısından zengin olduğu için düzenli ve normal ölçülerde tüketmek gerekir.

Östrojen bakımından zengin gıdaları tüketirken, dikkat temek gerekir. çünkü fazlası göğüs kanserini tetikleyebilir. Sigara, fazla spor ve egzersiz de vücuttaki östrojen hormonu seviyesini düşürmektedir.

]]>
Östrojen Hormonu Fazlalığı Bitkisel Tedavisi https://www.ostrojen.gen.tr/ostrojen-hormonu-fazlaligi-bitkisel-tedavisi.html Tue, 04 Dec 2018 07:22:58 +0000 Östrojen hormonu fazlalığı bitkisel tedavi, hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen östrojen hormonu genellikle ergenlik döneminde işlevini uygular. Bu süreç içerisinde cinsel organında uzama, bu bölümlerde tüylenme, bayanlar Östrojen hormonu fazlalığı bitkisel tedavi, hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen östrojen hormonu genellikle ergenlik döneminde işlevini uygular. Bu süreç içerisinde cinsel organında uzama, bu bölümlerde tüylenme, bayanlarda adet kanaması, kemiklerin uzaması, kas sisteminde değişiklik, yüz hatlarında değişiklik olması gibi etkileri olduğu belirtilmektedir. Östrojen hormonu bazı kişilerde düşük çıkarken bazı kişilerde de gereğinden yüksek olarak bulunur. Burada birçok problemi sebep olacağı gibi kişide bulunan hormonunun değerlerinin tespiti için kan tahlili uygulanır. Fazla olması halinde östrojen hormonu fazlalığı bitkisel tedavi yöntemiyle vücuttan fazlasının atılması sağlanır. Bu hormonun fazlalığı ile birlikte bayanlarda yumurtalık işleyişinde bozulma gözlenirken polikistik over başlar. Belirli bölümlerde selülit oluşur. Yağlanma hızlı çoğalır. Özellikle östrojen hormonu yükselmesi ile bayanlarda daha az miktarda bulunan erkeklik hormonunun atağa geçmesiyle birlikte Testosteron hormonu tetiklenmiş olur. Bu süreç içerisinde hücreleri uyarıldığı için kadınlık organında kanser oluşumuna neden olduğu belirtilmektedir. Kişide bulunan östrojen fazlalığı tansiyonun yükselmesine sebebiyet verir. Şimdi tedavisinden bahsedelim.

Östrojen hormonu fazlalığı bitkisel tedavi
 • Bu süreç içerisinde kişinin östrojen hormonu artıran şeylerden uzak durması son derece önemlidir. Bazı bitkilerin östrojen üzerinde önemli faydaları bulunduğu belirtilirken; bu gibi şikayetlerde dengeleyici unsur olarak kullanılmaktadır. 
 • Östrojen hormonunun fazla olması kişide kilo problemine sebebiyet verdiği için bu süreç içerisinde kişinin ekmekten uzak durması tavsiye edilir. 
 • Doktorun yaptığı tetkikler ile birlikte östrojen hormonu fazlalığında doktorun verdiği ilaçları kullanmasının yanısıra uygulanacak bitkisel tedavi ile bu sıkıntının giderilmesi sağlanır. 
 • Özellikle bu süreç içerisinde kişinin turp, brokoli, kabak, karnabahar, kiraz, balkabağı, havuç gibi bitkileri bolca tüketmesinin yanı sıra gerekli şekilde vücuda çinko girmesi önemlidir. 
 • Ayrıca bu süreç içerisinde kişinin ceviz, badem, fındık gibi ürünleri bol tüketmesi fayda sağlar. 
 • Bu uygulamalar ile birlikte kişinin vücudunda bulunan östrojen hormonu dengelenirken düşmesine fayda sağlar. 
 • Dikkatli ve dengeli beslenme ile birlikte bir kaç aylık tedavi sonrasında östrojen hormonunda düşme sağlanır. 
 • Bu süreç içerisinde Doktorun verdiği ilaçların kullanılması ile birlikte östrojen hormonu seviyesinin azaltılması sağlanır. Böylelikle östrojen hormonu fazlalığı bitkisel tedavi ile kişide bulunan problemlerin giderilmesi sağlanır.
]]>
Soya Östrojen https://www.ostrojen.gen.tr/soya-ostrojen.html Tue, 04 Dec 2018 17:19:10 +0000 Soya östrojen, vücudumuz içerisinde bulunan hormonlar arasında yer alan östrojen hormonu hem bayanlarda hem de erkeklerde görülür. Özellikle bayanlarda yoğun olarak gözlenen östrojen hormonu ile birlikte vücutta bazı değişiklik Soya östrojen, vücudumuz içerisinde bulunan hormonlar arasında yer alan östrojen hormonu hem bayanlarda hem de erkeklerde görülür. Özellikle bayanlarda yoğun olarak gözlenen östrojen hormonu ile birlikte vücutta bazı değişiklikler meydana gelir. Özellikle ergenlik dönemi içerisinde genital bölgenin büyümesi, tüylenme, kemik yapısında gelişme, yüz bölümünde değişiklik gibi ergenliği simgeleyen belirtiler ile kendini belli eden östrojen hormonu kişide fazla olması ile birlikte birçok sıkıntıya sebep verdiği açıklanmaktadır. Östrojen hormonunun vücudun belirli bölümünde yağlanmalara sebebiyet verdiği belirtilmektedir. 

Soya östrojen noktasında soyanın içerisinde bulunan bileşenlerin yapısının östrojene benzediği belirtilmektedir. Özellikle soya içerisinde bulunan izoflavon özellik sebebiyle östrojenin özelliğine benzetildiği açıklanmıştır. 

Soya östrojen etkileri

Vücutta bulunan hormonların soya bitkisinin içerisinde bulunan moleküller sebebiyle birbirinden ayırt edilmediği belirtilmektedir. İçerdiği fitoöstrojenler sebebiyle anti östrojen etkisi oluştururlar. Yani vücuda girdikleri zaman östrojen vücutta gerekli düzeyde bulunuyor ise fazla östrojenin etkilerini yok etmeye çalışır. Vücutta östrojen hormonu gereğinden az ise östrojen hormonu etkisi yaparak bu hormonun yükselmesine sebebiyet verir. 

Soya östrojen sayesinde vücutta bulunan östrojen hormonunun dengeli olmasına katkı sağladığı belirtilmektedir. Yapılan araştırmalar üzerine soyada yoğun olarak bulunan fitoöstrojen madde sebebiyle vücutta bulunan östrojenden daha fazla etkiye sahip olduğu belirtilmektedir. Bu kullanımı ile birlikte soya içerisinde bulunan fitoöstrojen sayesinde vücuda olumsuz etki yaratan fazla östrojenin etkilerini  yok ettiği belirtilmektedir. 

Soya östrojen tüketimi

Yapılan araştırmalara göre soyanın insan bedenin içerisinde faydalarının araştırıldığı belirtilirken; iki yönden dolayı da hem yüksekliği hem de az olmasına karşı tepki gösterdiği belirtilmektedir. Ancak araştırmalara göre soyanın fazla tüketilmesinin vücuda zarar verebileceği de belirtilmektedir. Beslenme programları içerisinde soyanın varlığının bulunmasının önem arz ettiği belirtilmektedir. Soya içerisinde bulunan doymuş yağ ve hayvansal proteinler bakımından faydalı olduğu için kullanılmasının yanı sıra östrojen hormonu dengelemesi içinde kullanılması gerektiği belirtilmektedir. Bu tüketimin günde bir pozisyondan fazla olmaması son derece önemlidir. 

Tavsiyelere göre günde 30 gram soya tüketilmesi soya östrojen için yeterlidir. Her şeyin fazlasının zararlı olacağı gibi soya tüketiminin aşırı olası sakıncalı olabilir. Vücutta bulunan östrojenin soya östrojen yerine kendi kendine salgılanması oldukça önemlidir. Ancak ihtiyaç halinde üretimine faydalı olmak için soya tüketilmesi tavsiye edilir.
]]>
Östrojen Progesteron https://www.ostrojen.gen.tr/ostrojen-progesteron.html Tue, 04 Dec 2018 18:24:29 +0000 Östrojen progesteron, bayanlarda bulunan üç hormondan iki tanesidir. Progesteron, östrojen, testosteron kadınlarda salgılanan hormonlar içerisinde yer alırken; bu iki hormon özellikle üreme, ergenlik ve hamilelik üzerinde birçok et Östrojen progesteron, bayanlarda bulunan üç hormondan iki tanesidir. Progesteron, östrojen, testosteron kadınlarda salgılanan hormonlar içerisinde yer alırken; bu iki hormon özellikle üreme, ergenlik ve hamilelik üzerinde birçok etki yarattığı açıklanmaktadır. Bayanlarda sinir sistemi ile birlikte işlevini sağlarken; migren, bağışıklık sistemi, bağırsak işlevi, mide faaliyetleri, sinir sistemi gibi birçok bölümde etki sağlar. Özellikle enerji seviyesinin yükselmesine katkı sağlarken; psikolojik açıdan rahatlama oluşturur. Östrojen progesteron beslenme şekli, kilo, cinsellik, heyecan, haz durumların oluşumunu etkileyen hormonlardır.

Östrojen progesteronun etkileri
 • Östrojen yumurtalık içerisinde salgılanan hormonlar içerisinde yer alırken, boy uzaması, ergenlik, cinsel organda büyüme, bu bölümlerde kıllanma sağlayan hormondur. 
 • Kadınlarda bulunmasının yanı sıra erkeklerde salgılandığı belirtilmektedir. 
 • Bayanlarda göğüs dolgunlaşmasına fayda sağlarken; ses üzerinde incelme yaratır. 
 • Kanda bulunan kolesterolün azalmasına fayda sağlarken, kalp hastalıkları içerisinde önemli işlevi bulunur.
 • Ayrıca cinsellik işlevi içerisinde vajinada kayganlık oluşumuna sebebiyet verdiği belirtilmektedir. 
 • Progesteron hormonu adet sürecinden sonra yumurtalıklarda progesteron hormonunun salgılanması ile başlarken; bu süreç içerisinde gebelik meydana gelmiş ise gebeliğin devam etmesine katkı sağlar. 
 • Bu süreç içerisinde bebek için döl yatağının hazır olmasına fayda eder. 
 • Yumurtalık içerisinde bebeğin barınacağı ortamı hazırlarken bu bölümde bulunan kasların kasılmasını engelliler. 
 • Bu işlev sayesinde bebeğin düşmesine engel olur. 
 • Bayanlarda progesteron hormonu etkileri ile birlikte vücutta ısının artması sağlanırken; adet ile kanamanın gerçekleşmesine fayda eder. 
 • Progesteron sayesinde östrojen hormonunun etkilerinin dengede kalması sağlanır.
 • Bayanlarda östrojen progesteron hormonunun birlikte çalışması ile adet ve cinsellik işlevi birlikte yönetilir. 
 • Özellikle adet sürece yakınında östrojen progesteronun salgılanmasında azalma başladığı için göğüs bölümünde şişlik, şiddetli baş ağrısı ve mide de şişlik sebebiyle hazımsızlık gibi problemler yaşanır. 
 • Ayrıca diyet yapılan kişilerde de bu etkiler gözlenirken; bu sebepten dolayı kilo verme başarılı şekilde gerçekleştirilemez. 
 • Vücut içerisinde östrojen progesteronun sağlıklı seviyede salgılanması hayattan zevk almayı etkiler. 
 • Bu hormonlar sayesinde günlük yaşam düzenli şekilde ilerlerken; cinsel yaşamının üst seviyelerde yaşandığı belirtilir. 
 • Ergenlik ve vücudun gelişimi bu hormonlar sayesinde sağlıklı şekilde devam eder.
]]>
Erkeklerde Östrojen Hormonu https://www.ostrojen.gen.tr/erkeklerde-ostrojen-hormonu.html Wed, 05 Dec 2018 11:25:30 +0000 Erkeklerde östrojen hormonu, bayanlarda olduğu kadar olmasa bile belli oranda bulunmaktadır. Östrojen hormonu kadınların kadınsı özelliklerinin gelişimi için olması gereken bir hormon olmaktadır. Östrojen steroid gurubunda olan b Erkeklerde östrojen hormonu, bayanlarda olduğu kadar olmasa bile belli oranda bulunmaktadır. Östrojen hormonu kadınların kadınsı özelliklerinin gelişimi için olması gereken bir hormon olmaktadır. Östrojen steroid gurubunda olan bir hormon dur ve fazlalığı erkek için iyi olmamaktadır. Böbrek üstü bezleri, yumurtalıklar ve testisler vücutta bulunan kolesterolü enzimlere dönüştürme yolu ile östrojen meydana getirirler. Normalde insan vücudunda meydana gelen östrojen hormonu, sentetik olarak üretilebilmektedir. Erkek belli miktarda olması gereken bu hormonun çok az miktarda olması da iyi olmamaktadır. Bu şekilde de tedavi edilerek normal düzeylere çekilmesi gerekmektedir. Erkeklerde östrojen hormonunun fazla olması durumunda aşağıdaki belirtiler meydana gelmektedir.
 • Fiziksel değişimler meydana gelebilmektedir. Erkek daha kadınsı davranışlar sergileyebilir. Aynı zamanda vücut yapısı daha kadınsı hatlar ortaya çıkarabilir. 
 • Cinsel tercihlerde sapma yada fonksiyonlarda azalma meydana gelebilmektedir. 
 • Sperm sayısında ciddi oranda azalma meydana gelmektedir.
 • Vücutta kas kütlesinin azalmasına neden olabilmektedir. 
 • Vücutta tüylerin çıkmasında azalma ve kaybolma meydana gelebilmektedir.
Erkeklerde östrojen hormonu fazlalığı tedavi edilebilmektedir. Ancak bunun nedeni araştırmak gerekir. Kişinin tükettiği bazı yiyecek içecekler bile östrojen seviyesinin yükselmesine neden olabilmektedir. Az olması durumunda da vücutta bazı aksamalar meydana gelebilmektedir. Bunlarda şu şekilde olmaktadır;
 • Kolesterol seviyesinde oynamalar meydana gelmektedir. Kötü kolesterol adını verdiğimi LDL seviyesinde artış meydana gelmektedir. İyi kolesterol olan HDL'de ise azalma meydana meydana gelmektedir. 
 • Ciltte kuruma ve kas hacminde azalma meydana gelebilmektedir.
 • Östrojen hormonunu kaslarda iltihaplanmayı engelleme özelliği bulunmaktadır. Eksikliği bu riski ortaya çıkarabilmektedir. 
İki durumun tedavisi ilaç yolu ile yapılabilmektedir. Ancak dediğimiz gibi durumun neye bağlı olduğu tedavi sürecinin uzaması yada kısalmasında etken olmaktadır. Mesela adaçayının östrojen bakımından zengin olması, fazla tüketiminde erkekte hormon seviyesinin yükselmesine neden olabilecektir. 
]]>
Östrojen Hormonu https://www.ostrojen.gen.tr/ostrojen-hormonu.html Thu, 06 Dec 2018 06:58:22 +0000 Östrojen hormonu, bir çeşit kadınlık hormonudur. Fakat hem erkeklerde hem kadınlarda bulunur. Kadınların vücut şekillenmesinden adet döngüsüne kadar etki eden bir hormondur. Kadınlarda meydana gelen bir çok değişim ve gelişi Östrojen hormonu, bir çeşit kadınlık hormonudur. Fakat hem erkeklerde hem kadınlarda bulunur. Kadınların vücut şekillenmesinden adet döngüsüne kadar etki eden bir hormondur. Kadınlarda meydana gelen bir çok değişim ve gelişimin bu hormon sayesinde sağlandığı söylenebilir. Ergenlik dönemindeki kızlarda belli zamanlarda en yüksek seviyelere çıkar. Boy uzamasını hızlandırır ve erkekte kızlara oranla bu durum daha yavaş ilerler. Kızların ergenlik döneminde meydana gelen bu değişimler östrojen hormonu sayesinde oluşur. 

Östrojen hormonu, memeli hayvanlarda da bulunan bir çeşit steroid hormonudur. Kadınların erkeklerden farkını yaratan cinsiyet özelliklerinin hemen hemen tamamı bu hormonun çalışmasına bağlı meydana gelir. Cinsiyet özellikleri yanı sıra kadınlarda meydana gelecek saldırganlık duygusu da östrojen hormonu sayesinde meydana gelir. Östrojen hormonu üretimini ve salgılamasını kadınların yumurtalık bölgesinde oluşturur. Bu hormonun vücutta görülebilecek en yüksek seviyesi kızların ergenlik dönemidir. Bu döneme giren genç kızların östrojen hormonuna bağlı gerçekleşen değişimleri bünyelerinde en üst düzeye çıkar. Genç kızlarda bu dönemdeki östrojen hormonu salgısı başlamadan önce vücutlarında hipofiz bezinden iki farklı hormon yumurtalıklarına uyarma yapar. Hormonun salgılanması bu uyarma gerçekleştikten sonra başlar.

Östrojen hormonunun vücuttaki görevleri nelerdir
 • Vajina bölgesinde kıllanmayı oluşturma,
 • Meme uçlarında renk koyulaşması sağlama,
 • Meme ve kalçalara yuvarlak şekil vererek dolgunlaştırma sağlama,
 • Kalça bölgesinde gerekli yağlanmayı oluşturma,
 • Adet kanamasını başlatma,
 • Boy uzamasını sağlama,
 • Vajina bölgesine yeterli kayganlık sağlama ve vajinanın içindede boy uzamasının sağlanması,
 • Saçların çıkması ve kadınsal duyguların oluşması,
 • Bunlarla birlikte adet dönemindeki yumurtanın oluşarak meydana getireceği kanamaya bağlı vajinayı genişletmesi de östrojen hormonu sayesinde oluşur.
]]>
Östrojen İçeren Cilt Kremleri https://www.ostrojen.gen.tr/ostrojen-iceren-cilt-kremleri.html Fri, 07 Dec 2018 01:13:48 +0000 Östrojen İçeren Cilt Kremleri, 40'lı yaşlardan itibaren belirlemeye başlayan östrojen eksikliği ciltte de gözle görülür olumsuz değişikliklerin oluşma sürecini başlatıyor. Kadınlar ciltlerindeki olumsuz değişikl Östrojen İçeren Cilt Kremleri, 40'lı yaşlardan itibaren belirlemeye başlayan östrojen eksikliği ciltte de gözle görülür olumsuz değişikliklerin oluşma sürecini başlatıyor. Kadınlar ciltlerindeki olumsuz değişiklikleri görmeye başladıklarında haklı olarak endişeye kaplıyor. Bu durumda östrojen içeren cilt kremleri imdadınıza büyük ölçüde yetişme özelliği taşıyor. Östrojen içeren cilt kremleri yaşlanmayı engellediği gibi zamanın etkilerini de geri çevirme özelliğine sahip. Östrojen içeren kremler özellikleri bakımından gerçekten çok işe yarıyor. 

Östrojen içeren cilt kremleri cilde nasıl etki eder

Yaşlanma ve menopozun etkisi ile birlikte azalmaya başlayan östrojen hormonu, cildin bağ dokusunu bozarak elastikiyetini azaltır, cilt canlığını kaybederek, matlaşmalar ve kurumalar başlar. Östrojen içeren cilt kremleri, cilt derisindeki kolojen miktarını artırır, hyalüronik asit dengesini uyararak, deriye nem, parlaklık ve canlılık verir. Östrojen içeren krem guruplarını mutlaka yaşa göre kullanmanız gerekir. Çünkü 40 yaş öncesi gruptaki nemlendirme özellikli bakım kremleri östrojen içerikli değildir. Bundan dolayı krem tercihinizi yaparken mutlaka bu konuda eğitimli ve uzman birinden destek almanız çok önemlidir. Genç yaş gruplarına hitap eden kremler daha çok yaşlanma etkilerini geciktirme ve etkin nemlendirme özelliğine sahip, yani cilde ekstra bir östrojen takviyesi yapmıyor.

Östrojen içeren cilt kremleri dokuya sağlamlık, gerginlik vererek ciltteki kolojen miktarını artırma özelliğine sahiptir. Östrojen içeren cilt kremlerinin etkisinden yeterince faydalanmak için cildinizi mutlaka temizledikten sonra uygulamanız gerekiyor. Cildin kremi yeteri derece de emebilmesi için gözeneklerin açık ve temiz olması şart. Östrojen içeren cilt kremleri cilt derisi üzerinde direkt olarak elastikiyeti artırmaya yönelik olarak çalışır.    

Ciltteki östrojen seviyesinin azalması ile birlikte cilt derisi kalınlığını kaybederek kırışmaya daha meyilli hale gelir. Bu bakımdan östrojen içerikli cilt kremleri cilt altı derisinde aktif şekilde çalışarak deriyi toparlar. Aynı zamanda nem verme özelliğine sahip olan bu kremler cildi kurutmadan destekler. Kurumayan bir cilt ise kırışmaz. Kozmetik ürünler satan kaliteli firmalarda yaşa göre östrojen içeren cilt kremleri rahatlıkla bulunabiliyor. Ama kremleri mutlaka bu konuda uzman birinin yönlendirmesine göre temin etmenizde fayda var. Kullanmaya başladığınızda cildinizdeki güzel değişimleri kısa süreç içerisinde fark etmemeniz mümkün değil. 

]]>
Östrojen Krem https://www.ostrojen.gen.tr/ostrojen-krem.html Fri, 07 Dec 2018 01:33:59 +0000 Östrojen krem, östrojen eksikliğinin meydana geldiği dönemlerde kullanılmaktadır. Östrojen eksikliğinde genellikle oral yoldan haplar kullanılmak ile beraber nedene ve eksikliğin verdiği semptomların varlığına bakılarak krem f Östrojen krem, östrojen eksikliğinin meydana geldiği dönemlerde kullanılmaktadır. Östrojen eksikliğinde genellikle oral yoldan haplar kullanılmak ile beraber nedene ve eksikliğin verdiği semptomların varlığına bakılarak krem formlarda kullanılmaktadır. Östrojen eksikliği bayanlar için büyük sorunlar meydana getirebilmektedir. 

Östrojen eksikliği belirtileri
 • Özellikle hamilelik dönemin düşük olma ihtimalleri, 
 • Cinsel istekte azalma, 
 • Gelişim döneminde meydana gelen eksikliklerde kadınsal hatların daha erkeksi görünümü, 
 • Erişkinlerde aniden ateş basmaları, 
 • Uykusuzluk ve gece terlemeleri gibi semptomlar meydana gelebilmektedir. 
Bu tür semptomların sonucunda yapılan hormon testleri ile vücutta olması gereken östrojen seviyesi saptanabilecektir. Ancak kadınlarda östrojen tipleri farklı olabilmektedir. Bu tipler doğum, yaş vb. gibi etkenler ile dönemsel olarak değişebilmektedir. Östrojen kremde bu dönemlerde devreye giren tedavi süreçlerinin içerisinde yer almaktadır. 

Östrojen krem ne işe yarar

Östrojen kremler östrojen tedavisinin bir parçası olarak önemli bir yere sahip olmaktadır. Kremler vajina bölgesi üzerinden düşük miktarlarda östrojen salınımı sağlamaktadır. Bu östrojen kan akışı ile beraber emilmektedir. Bu östrojen vajina ve rahmi kolojen üretimini tetikleyerek zarın yeniden inşa edilmesini sağlamaktadır. Östrojen krem genelde 3 hafta boyunca haftada iki defa kullanılmaktadır. Bu ilaçlar vajinal ve rahim için kuruluk ve menopoz sonrasında meydana gelen güçsüzlüğün giderilmesi amacı ile kullandırılmaktadır. Dozu düşük miktarlarda olduğu için diğer tedavi yöntemlerine göre daha düşük riskli olduğu düşünülmektedir. Vajinadan emilen düşük dozda östrojen sayesinde; vajina ve rahimde meydana gelen güç kaybı giderilmekte, vajinada meydana gelen kuruluk ve ağrı azalmakta ve idrar yolunda enfekte ve tahriş ihtimali azalmaktadır. Östrojen krem kullanımından sonra 1 hafta sonrasında kuruluk ve hassasiyet ortadan kalkacaktır. Doktorun kullanmanızı tavsiye ettiği süre içerisinde kullanmanız önerilmektedir. 

Östrojen krem kullanırken nelere dikkat edilmeli
 • Bazen anormal vajina kanaması, göğüs ağrısı ve bulantı gibi yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Bu etkiler ortaya çıkmaya başlarsa doktorunuza bilgi vermeniz gerekmektedir. 
 • Östrojen kremi cinsel birleşme esnasında kullanmamanız gerekmektedir. Erkeğin bu kreme düzenli olarak maruz kalması sonucunda onun vücuduna da hormon emilimi meydana gelebilecektir. Bu durumda erkekte meme büyümesi meydana gelebilmektedir. Erkeklerde östrojen hormonu az miktarda üretilmesine karşın bu şekilde doz artımı erkeklik ayrıntılarının ortadan kalkmasına neden olabilmektedir. Bayanlarda da keza erkeklik hormonu az miktarda bulunmaktadır. Ancak iki tarafta da kendi doğal hormonları baskın olmaktadır. 
 • Östrojen krem, oral östrojenin tavsiye edilmediği bayanlarda kullanılmaktadır. Bu kişilerde karaciğer ve mesane problemleri bulunuyorsa tavsiye edilmemektedir. 
]]>
Östrojen Artıran Bitkiler https://www.ostrojen.gen.tr/ostrojen-artiran-bitkiler.html Fri, 07 Dec 2018 20:09:37 +0000 Östrojen Artıran Bitkiler; östrojen kadınlarda menstürasyon döngüsünü düzenleyen hormon olup, bir takım kadınsal işlevlerin düzenlenmesinden sorumlu bir hormondur. Östrojen hormonu vücutta yumurtalıklardan salgılanmakta ve bi Östrojen Artıran Bitkiler; östrojen kadınlarda menstürasyon döngüsünü düzenleyen hormon olup, bir takım kadınsal işlevlerin düzenlenmesinden sorumlu bir hormondur. Östrojen hormonu vücutta yumurtalıklardan salgılanmakta ve birçok bitkide de bulunmaktadır. 

Östrojen artıran bitkiler;
 • Adaçayı
 • Soya fasulyesi
 • Civanperçemi 
 • Anason
 • Maydanoz 
 • Çuha çiçeği 
Östrojen artıran bitkiler arasında adaçayı çok önemli bir yer tutup, doğal östrojen kaynağıdır. Elde edilmesi, bulunması kolay olan adaçayı ateş basması, gece terlemesi, menopoz şikayetlerinde etkilidir. Adaçayı vücuda alınması ile yumurtalık faaliyetlerini artırarak östrojen salgılanmasını sağlamaktadır. Östrojen artıran bitkiler arasında baklagiller sınıfında bulunan soya fasülyesi ve soya fasülyesi yağı gibi türevleri östrojen artırıcı bitkiler sınıfından olup, menopoz problemi yaşayan bayanlarda ağrı, sancı gibi olumsuzlukları hafifletmektedir. 

Trakya bölgemizde sıklıkla üretimi yapılan anason bitkisi de östrojen içeriği yüksek östrojen salgısını artırıcı bitkilerden olup, menopoz sıkıntılara iyi gelmesinin yanı sıra uyku bozuklukları, gaz sancıları, hazımsızlık şikayetlerine de iyi gelmektedir. mutfaklarda sıklıkla tüketilen maydanoz bitkisi de doğal östrojen kaynağı olup, vücut östrojen salgısını artırıcı özelliği çok iyidir. Menopoz sıkıntıları çeken kadınlarda, maydanoz bitkisinin yenilmesi veya suyunun içilmesi çok faydalı olacaktır. Eski zamanlarda kızıl derilerden kalma çuha çiçeği gece yatarken kullanılmakta olup, adet sancılarına çok iyi gelmesinin yanı sıra ateş basmaları, gece terlemeleri, kaşıntı, kolesterol gibi durumlarda da iyi gelmektedir.   
]]>
Menopozda Östrojen https://www.ostrojen.gen.tr/menopozda-ostrojen.html Sat, 08 Dec 2018 03:24:25 +0000 Menopozda Östrojen, Menopoz tamamen hormon dengesi ile alakalı bir durumdur. Yani overlerden androjen hormonu hariç, steroidlerin sağlanması azalır, östrojen yapımı da yavaş yavaş azalarak amenore gerçekleşir. Menopozda Östrojen, Menopoz tamamen hormon dengesi ile alakalı bir durumdur. Yani overlerden androjen hormonu hariç, steroidlerin sağlanması azalır, östrojen yapımı da yavaş yavaş azalarak amenore gerçekleşir. Menopozda östrojen azalmasına bağlı olarak da psikolojik, fizyolojik ve davranış bakımından değişiklikler yaşanır. Menopozda östrojen azalması ve etkileri çoğu kimse tarafından yanlış bilindiğinden sanki menopoz dönemi bir kadın için yaşanabilecek en kötü ve en sıkıntılı dönem olarak algılanmaktadır.

Menopozda östrojen eksikliğinin etkileri nelerdir

40'lı yaşlar itibari ile postmenopozal döneme geçiş yavaş yavaş başlamaktadır. Bu süreçten sonra önümüzde yaşamak için daha uzun yıllar olduğu düşünülürse menopozda östrojen seviyesinin azalması ile birlikte başlayan olumsuzluklar ile daha kolay başa çıkılabilir.

Menopozda östrojen klimakterium ve yaşlılık dönemi arasında bulunan menopoz sürecinden önce azalmaya başlar. Ovarial foliküllerde ki azalmayla birlikte östrojen hormonu üretimi de düşmektedir. Menopozda östrojen düşüşüne bağlı olarak kadının yaşam kalitesi de ciddi anlamda düşmektedir. Menopozda östrojen eksikliğine bağlı olarak ateş basması, terleme, çarpıntı, uykusuzluk, vazomotor semptomlar, kas ve kemik ağrıları, depresyon, unutkanlık, libidoda azalma, vajinal atrofi ve üriner sistem ile alakalı sıkıntılar yaşanmaktadır.

 Menopozun erken dönemlerinde over fonksiyonları azalır, fertilite düşer, fakat bu durum overlerin çalışmasının tamamen durması anlamına gelmez, yani bir kadın vücudunda menopozda östrojen az da olsa üretimeye devam eder. Ve buna bağlı adet kanamaları devam edebilir. Bu durumun nedeni, menopozda östrojen eksikliğine bağlı vajinal atrofidir. Menopozda östrojen eksikliği ısı değişimleri ve ani terlemeler olarak kendini göstermektedir. Menopozda östrojen cinsel yaşamı da etkilemektedir. Çünkü östrojen hormonuna bağlı olarak ortaya çıkan vajinal kayganlaşma yok olmaktadır. Bu da cinsel ilişki sırasında ağrı duyulmasına neden olmaktadır.

Menopoz da östrojen azalmasına bağlı olarak üreme organlarında küçülme, uterus, vajina, vulva ve üretranın distal kısmında ortaya çıkar. Bu durumda sık idrara çıkma, stres inkontinans ve vulvada pıriritis, konstipasyon, uterus prolapsusu gibi sıkıntılarda ortaya çıkmaktadır.

Menopozda östrojen etkilerini en fazla cilt ve saç derisi üzerinde göstermektedir. Çünkü deri ve saç hücrelerinde östrojen reseptörleri bulunmaktadır. Deride östrojen azalmasına bağlı olarak ciddi değişiklikler oluşmaktadır. Epidermis menopoz süreci ile incelmeye başlarken kolajen üretimi de östrojene bağlı olarak azalmaktadır. 

Menopozda östrojen azalmasına bağlı olarak, ağızda kuruluk, kötü tat ve diş eti hastalıkları oluşabilmektedir. Bu yüzden diş kontrollerinizi mutlaka yaptırmalısınız.

Menopozda östrojen deri altındaki yağ birikimini artırmaktadır, dengeli ve düzenli bir beslenme alışkanlığı ile vücut ölçülerinizi koruyabilirsiniz.  

]]>
Östrojen Eksikliği https://www.ostrojen.gen.tr/ostrojen-eksikligi.html Sat, 08 Dec 2018 10:21:23 +0000 Östrojen Eksikliği, Vücuttaki hormon dengesinin değişmesi birlikte ortaya çıkan östrojen eksikliği beraberinde pek çok sıkıntıyı da bir arada getirmektedir. Bir kadında en önemli hormonlardan biri olan östrojen horm Östrojen Eksikliği, Vücuttaki hormon dengesinin değişmesi birlikte ortaya çıkan östrojen eksikliği beraberinde pek çok sıkıntıyı da bir arada getirmektedir. Bir kadında en önemli hormonlardan biri olan östrojen hormonu 40'lı yaşlar itibari ile azalmaya başlar. Bir kadındaki vücut yağ kitlesi östrojen üretiminde oldukça etkili bir faktördür. Doymuş yağ tüketiminin yüksek olması östrojen düzeyini artırırken doymamış yağların östrojen üretimine katkısı bulunmamaktadır. Kişinin ırkı, evlilik yaşamı, sosyal sınıfı, stres düzeyi gibi faktörler de östrojen seviyesini etkilemektedir.

Östrojen eksikliği etkileri nelerdir

Östrojen eksikliği menopoz öncesi dönemde ortaya çıkmaya başlar ve menopoz döneminde ise iyice belirgin bir hal alır. Ostrojen eksikliği erken dönemde kadında ateş basması, terleme, ani çarpıntı, baş ağrısı, uyku sorunları, kas ve kemiklerde ağrı, depresyon ve libido kaybı gibi sıkıntıları da beraberinde getirir. Ayrıca östrojen eksikliği, daha uzun dönemde osteoporoz ve kanser oranlarında artış riskine neden olmaktadır. Over fonksiyonlarının azalması ile fertilite düşer ve östrojen eksikliği kendini göstermeye başlar.

Östrojen eksikliği cilt yalıtkanlığın da azalma, cilt derisinde incelme, ve vücudun santral ısısında azalma şeklinde ortaya çıkar. Östrojen eksikliği psikolojik anlamda bazı sıkıntılarında yaşanmasına yol açan bir nedendir. Gerginlik, sinirlilik, halsizlik, ağlama isteği, konsantrasyonda güçlük, uykularda düzensizlik, iştah da artış ve karakteristik özelliklerde değişiklik şeklinde ortaya çıkar.

Östrojen eksikliği kadında homon dengelerinin bozulmasına bağlı olarak, cinsel yaşamı da olumsuz yönde etkiler. Cinsel yaşamda vajinadan gelen kayganlaştırıcı sıvı östrojen eksikliğine bağlı olarak azaldığından ağrılı cinsel ilişki ve ilişkiden zevk almama durumları da sıklıkla yaşanır.

Östrojen eksikliği üreme organlarında küçülme ve genital atforiye bağlı olarak sık idrar, konstipasyon, disparona, stres inkontinans ve rektosel gibi değişikliklerinde yaşanmasına neden olur.

Cilt derisi ve saçlı deride östrojen resepsörleri bulunmaktadır. Bu bakımdan östrojen eksikliğine bağlı olarak deride elastikiyet kaybı, saçlarda kuruluk cansızlık ve buna bağlı dökülmeler, ve kolojen miktarının azalmasına bağlı olarak epidermis te incelme ve elastikiyet kaybına neden olur. Östrojen eksiliğinde vücuttaki kıl folikülleri de azalma gösterir.

Ayrıca östrojen eksiliği doğrudan yada dolaylı olarak diğer hormonların dengesini de bozmaktadırHormonlara bağlı olarak değişen vücut metabolizması iştah artması ve fiziksel aktivitenin azalması ile birlikte kiloyu da beraberinde getirmektedir. Ayrıca östrojen eksiliği özellikle karın ve bel bölgesinde yağ depolanmasına neden olmaktadır.

]]>
Östrojen Diyeti https://www.ostrojen.gen.tr/ostrojen-diyeti.html Sun, 09 Dec 2018 00:15:54 +0000 Östrojen diyeti, Östrojen bir kadınlık  hormonudur. Östrojen hormonu üreme çağına gelen bütün kadınlarda yumurtalıklarında üretilen bir hormon türüdür. Hipofiz bezi beynin alt tarafında bulunan 0.5 gram ağırlığında bu Östrojen diyeti, Östrojen bir kadınlık  hormonudur. Östrojen hormonu üreme çağına gelen bütün kadınlarda yumurtalıklarında üretilen bir hormon türüdür. Hipofiz bezi beynin alt tarafında bulunan 0.5 gram ağırlığında bulunan ve vücudun bütün hormonlarını salgılayan endokrin bezidir. Hipofiz bezi FSH ve LH hormonunu  üretir bu durumda  yumurtalık uyarılıp östrojen hormonu salgılar.Bu hormonlar TSH tiroid hormonunu uyaran vücudumuzdaki kas ve iskelet sistemi oluşturmakta etkili olan ve aynı zamanda üremeyi sağlayan hormondur.

Uzmanlara göre vücudumuzda ne kadar yağ oranı varsa o kadar çok östrojen var demektir. Bu yüzden vücuttaki yağlardan  en kısa sürede  kurtulmak gerekir. Çünkü  bu yağ miktarı  östrojen  hormonunu  çoğaltır.Bu hormon vücuttaki bazı kötü hücreleri hareketi geçirir. Bu da vücutta çeşitli kanserlere yol açmaktadır.Bu  kanserlerden korunmak için doktorlar östrojen diyetine  başvurulması gerektiğini söylüyorlar. Östrojen diyetine giren kişi diyetini bir doktor gözetiminde yapması gerekir.

Östrojen diyetinde dikkat edilmesi gereken durumlar

Östrojen diyeti yaparken en önce soya fasulyesi gibi bitkisel ürünler gelir Çünkü Bu ürünlerde doğal östrojen bulunur. Günde en az 35-60 gram arası soya yağı proteinleri balık yağı zeytinyağı Omega-3 ve Omega-9 yağları alınlaıdır. Probiyotik yoğurtlar ile beslenmeliyiz. Günde en az 3 yada 4 porsiyon meyve bolca sebze her öğünde taze meyve suyu içilmelidir.Antioksidan açısından zengin gıdalar mesela sarımsak, üzüm, ıspanak, brüksel lahanası, erik, kivi, kırmızı, yeşil ve turuncu sebzeleri her gün mutlaka tüketmelidir. Bunun yanı sıra östrojen diyetinde mutlaka ışıldak otu yağı keten tohumu yağı eşek otu yağı kullanılmalıdır

Östrojen diyetinde yenmemesi gerekenler

Öncelikle şunu söylemek gerekir. Östrojen diyetinde kilo vermeye başlandıkça kötü hücreler yok olmaktadır. Bir günde en az 3 litre su içmesi gerekmektedir. Östrojen diyetinde susam ay çiçek yağı, fıstık, mısır, mayonez, margarin gibi yiyeceklerden ve özellikle şekerli ve tuzlu gıdalardan kaçınmak gerekir. Ayrıca günde en az 1 saat yürüyüş ve egzersiz yapılaması gerekir. 
]]>
Östrojen İçeren Gıdalar https://www.ostrojen.gen.tr/ostrojen-iceren-gidalar.html Sun, 09 Dec 2018 13:04:02 +0000 Östrojen İçeren Gıdalar, östrojen başta ovaryum folikülleri olmak üzere, pek çok dokudan salgılanabilen dişilerde diğer hormonlar ile birlikte genital siklusu oluşturan bir steroid hormondur. Östrojenlerin en önemli Östrojen İçeren Gıdalar, östrojen başta ovaryum folikülleri olmak üzere, pek çok dokudan salgılanabilen dişilerde diğer hormonlar ile birlikte genital siklusu oluşturan bir steroid hormondur. Östrojenlerin en önemli etkileri genital organlar üzerinedir. Östrojen kapiller damarların kan ile dolmasını sağlayarak uterusun ağırlık ve hacmini artırır. Ovaryumun gelişmesinde görev alarak, protein ve RNA sentezini uyarır, doku ve organların gelişmesini sağlar. Göğüs gelişimine de progesteron ile birlikte katkı sağlar. 

Östrojen içeren gıdalar hangileridir

Östrojen eksikliğinde, cinsel ilişki sırasında vajina da kuruma, ağrılı cinsel ilişki, ciltte esneklik kaybı, erken yaşlanma, saçlarda dökülme gibi bir takım sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Kadın vücudu için bu kadar gerekli bir hormon olan östrojen, bazı gıdalar ile takviye edilebilmektedir. Östrojen içeren gıdalar neler birlikte göz atalım. 

Doğal östrojen içeren gıdalar:

 • Adaçayı, adaçayı içerdiği doğal östrojen salınımı ile östrojen eksiliği ile ilgili şikayetlerin giderilmesinde oldukça etkilidir. Özellikle menopoz döneminde ortaya çıkan östrojen eksikliği kadınların pek çok şikayet yaşamasına neden olmaktadır. Hamilelik döneminde ve kalp damar sorunu olan kişilerde adaçayı tüketimi yapılmamalıdır.,
 • Sağlıklı beslenmenin bir parçası ve vazgeçilmezi olan soya fasulyesi, östrojen hormonun yükseltilmesi için en değerli besindir. Soya fasulyesinde bulunan "genistein ve daidazein" isimli maddeler östrojen ile aynı işlevi görme özelliğine sahiptir. Günde 25-35 gram arasında alınan soya proteini östrojen eksikliğinizi büyük ölçüde giderme özelliğine sahiptir. Soya fasulyesinin içeriğinde bulunan isoflavonlar doğal olarak östrojen takviyesi yapmaktadır. 
 • Doğal östrojen içeren gıdalardan biri de civan perçemidir. İçinde etken madde olarak sabit ve uçucu bir yağ ve glikozit taşıyan civan perçemi, dolaşım sistemini düzene soktuğu ve kuvvetlendirdiğinden dolayı cinsel organlara kan akımını artırarak östrojen eksikliğinin giderilmesine yardımcı olur. Sakinleştirici etkisi ile stres ve sıkıntı gibi durumları rahatlatarak menopoz dönemindeki olumsuz etkileri giderir. 
 • Maydanoz vücuttaki östrojen seviyesini yükselterek göğüsleri dolgunlaştırma ve toparlama özelliğine sahiptir.
 • Keten tohumu içeriğinde bulunan lignanlar ve fitoöstrojenler nedeni ile en doğal ve sağlıklı östrojen kaynaklarından biridir.
 • Fitoöstrojen kadın vücudunda üretilen doğal östrojenin bire bir aynısı olup, kayısı, erik ve hurma gibi kurutulan meyvelerde, susam, soyadan elde edilen yoğurt, nohut, bezelye brokoli ve sarımsakta fazlası ile bulunmaktadır.
 • Östrojen içeren gıdalar olarak meyvelere bakarsak, kivi, ahududu, böğürtlen, çilek ve şeftali de östrojen eksikliğini en fazla tamamlayan meyvelerdir.
 • Anasonda bitki çayı olarak tüketilmeye devam edildiğinde yeterli derece östrojen hormonu üretimine katkıda bulunan bitkiler arasındadır.
]]>